ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Mansfieldské panství

- Odeon, 1997

Mansfieldské panství je třetí román ze šesti románů Jane Austenové, které vycházely mezi lety 1811-1818. Napsala je na sklonku svého života. Sama zemřela v roce 1817, ale poslední román Opatství Northanger vyšlo posmrtně. I když jsou její romány staré skoro 200 let jsou stále velmi čtivé, populární a oblíbené. Austenová píše vždy o poklidném životě vyšších vrstev na venkově. Převážně však o mladých dívkách a jejich získávání ženichů nejen finančně výhodných, ale také milujících.

HLAVNÍ POSTAVY:

Fany Priceová - mladá dívka, přijata do rodiny Bertramových
Edmund Bertram - mladší syn, má se stát farářem, zodpovědný, vážný
Mary Crawfordová - krásná, nepříliš charakterní, zamiluje se do Edmunda
Henry Crawford - bratr Mary; bezcharakterní, flirtuje s mnoha dívkami
Marie Bertramová - sestra Edmunda, dobré chování, vnitře bez charakteru
Julia Bertramová - nejmladší sestra Edmunda a Marie; charakterně podobná Marii
Tom Bertram - bratr Edmunda, Marie a Julie; nejstarší syn, lehkomyslný
William Price - starší bratr Fany; milý, příjemný; stane se námořníkem
sir Thomas Bertram - otec Toma, Edmunda, Marie a Julie; neteř Fany, vážený
lady Bertramová - manželka sira Thomase; velice pohodlná dáma
paní Norrisová - sestra lady Bertramové, pravý opak její povahy, nesnáší Fany
pan Rushworth - zámožný mladík, zamiluje se do Marie
pan Yates - nerozvážný mladík, přítel Toma, zamiluje se do Julie
Susan Priceová - sestra Fany, oblíbí si ji
paní Grantová - manželka pana Granta; žije na faře; sestra Henryho a Mary

OBSAH:

Fany Priceová vyrůstá až do svých devíti let ve svém chudém domově. Její matka se nevýhodně vdala na rozdíl od svých sester lady Bertramové a paní Norrisové, kterým v podstatě nic nechybí. Proto se Bertramovi rozhodnou, že Fany - nejstarší dceru paní Priceové - přijmou do rodiny. Bertramovi mají 4 vlastní děti: nejstaršího Toma, pak Edmunda, Marii a nejmladší Julii (je asi o 3 roky starší než Fany).
Fany je velice citlivá a křehká dívka, kterou změna prostředí velmi poznamená. Snaží se chovat vybraně. Bojí se, aby o ní tetičky ani strýček nesmýšleli špatně. Sama se ovšem trápí. Chybí jí domov a vřelé chování. Zde se o ni nikdo nechová srdečně. Až na bratránka Edmunda, kterému se svěří a postupem času se z nich stanou nejlepší přátelé a Fany se do něho dokonce zamiluje.
Čas plyne a Fany vyrůstá. Jednou strýček oznámí, že bude muset na delší čas odjet do západní Indie, kde má plantáže, protože jsou tam nějaké problémy. Vezme s sebou i staršího syna Toma a hlavou rodiny se stává Edmund. Tom se vrací již po roce, ale sir Thomas je pryč asi 3 roky. Během této doby se v Mansfieldu seběhne mnoho událostí. Marie Bertramová na jednom plese potkává pana Rushwortha, trochu hloupého, ale zámožného mladého pána, který se do ní zamiluje. Zasnoubí se spolu. Někdy v té době do Mansfieldu přijíždí sourozenci Mary a Henry Crawfordovi. Oba na pohled milí, příjemní a docela zámožní, i když vnitřně zkažení. Do Henryho se zamilují obě sestry Maria i Julia. On se jim oběma dvoří, ale nemyslí to s nimi vážně. A do Mary, do té se zamiluje Edmund a ona do něho také. Ovšem má to jeden háček - Edmund si jako mladší syn musí zvolit povolání. Má se stát farářem, ale to Mary Crawfordová nemůže přenést přes srdce. Mezi Marií a Julií nastává boj o přízeň Henryho, který nakonec vyhraje Maria, i když je zasnoubená úplně s někým jiným. Někdy v té době se vrací sir Thomas a již nic nebrání Mariině svatbě s panem Rushworthem. Ta se ovšem opájí nadějí, že jí lásku vyzná Henry Crawford a že si vezme jeho. Ten ovšem místo toho bez rozloučení odjíždí. Maria je rozzlobená, a proto si pana Rushwortha vezme - vidí jen majetkové výhody. Odjíždí spolu do Londýna a jede s nimi i Julia. Tím Fany v domě získá daleko větší cenu i postavení. Je žádaná její společnost, každý potřebuje její pomoc a dokonce i strýček si ji velmi oblíbil. Vrací se zpět Henry Crawford, a protože má dlouhou chvíli, začne nadbíhat Fany. Ta ho ale odmítá. To se mu ještě u žádné dívky nestalo. Překvapí ho to, zamiluje se do ní a chce si ji vzít za manželku. Fany ho ovšem vůbec nemá ráda, protože viděla, jak si zahrával s Marií a Julií. Na návštěvu přijíždí Fanin bratr William, kterému pomohl sir Thomas stát se námořníkem a teď byl konečně povýšen. Seznámí se zde také s Henrym Crawfordem. Ten, aby se zavděčil Fany, se přimluví u svého strýce admirála a William je znovu povýšen. Henry požádá Fany o ruku. Ta ho rázně odmítá - překvapí ho to, je přesvědčen o její lásce.
Sir Thomas navrhne Fany, aby jela navštívit společně s Williamem svoji rodinu. Doufá, že když Fany znovu uvidí chudobu, snáz vyslyší Henryho nabídku. Fany je šokována poměry doma. Všude je hluk, nepořádek, stísněný prostor a otec je velmi nepříjemný. Vlastně nikdo z rodiny si jí nevšímá, protože William záhy odjíždí. Pouze Susan, její mladší sestra, ji věnuje pozornost. Je velmi nevychovaná, ale je citlivá, a proto ji Fany začne vychovávat, nutit k četbě, učit uhlazenému chování a povídat o Mansfieldu. Přijíždí za ní na návštěvu Henry Crawford a udělá na ní velice příznivý dojem. V té době se chystá Edmund vyznat svou lásku Mary Crawfordové a požádat ji o ruku. Fany je připravená, že ho vyslyší. V tom případě by si ona vzala pana Crawforda. Ale Tom vážně onemocní. Edmund se o něho stará a nemá čas vyznat se Mary. V té době dorazí k Fany otřesná zpráva - Maria opustila manžela a utekla s panem Crawfordem. Ve stejné době utekla i Julia s jedním známým panem Yatesem do Skotska, kde se vzali. Strýc pošle pro Fany, aby se vrátila na Mansfield a aby s sebou vzala Susan na návštěvu.
Protože Henry Crawford utekl s Marií, nemůže si již Edmund vzít Mary za ženu. Jde si s ní promluvit a zjistí, že ona všechnu vinu svaluje na Fany a navíc ten čin nepovažuje za neomluvitelný. Edmunda tím urazí a on odchází. Nakonec Edmund přestane milovat Mary, stane se farářem a svou lásku věnuje Fany - vezmou se.
Marii pan Crawford po nějaké době znechuceně opustí, pan Rushworth se s ní rozvede a ona musí začít žít sama odmrštěná společností s pramalými vyhlídkami do budoucna. Julia je šťastně vdaná za pana Yatese a Toma jeho nemoc vyléčila z rozmařilosti, malichernosti a přehlížení rodiny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sasanka, 03.06.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Mansfieldské panstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­