ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Mansfieldské panství

- Odeon, 1997

Mansfieldské panství je třetí román ze šesti románů Jane Austenové, které vycházely mezi lety 1811-1818. Napsala je na sklonku svého života. Sama zemřela v roce 1817, ale poslední román Opatství Northanger vyšlo posmrtně. I když jsou její romány staré skoro 200 let jsou stále velmi čtivé, populární a oblíbené. Austenová píše vždy o poklidném životě vyšších vrstev na venkově. Převážně však o mladých dívkách a jejich získávání ženichů nejen finančně výhodných, ale také milujících.

HLAVNÍ POSTAVY:

Fany Priceová - mladá dívka, přijata do rodiny Bertramových
Edmund Bertram - mladší syn, má se stát farářem, zodpovědný, vážný
Mary Crawfordová - krásná, nepříliš charakterní, zamiluje se do Edmunda
Henry Crawford - bratr Mary; bezcharakterní, flirtuje s mnoha dívkami
Marie Bertramová - sestra Edmunda, dobré chování, vnitře bez charakteru
Julia Bertramová - nejmladší sestra Edmunda a Marie; charakterně podobná Marii
Tom Bertram - bratr Edmunda, Marie a Julie; nejstarší syn, lehkomyslný
William Price - starší bratr Fany; milý, příjemný; stane se námořníkem
sir Thomas Bertram - otec Toma, Edmunda, Marie a Julie; neteř Fany, vážený
lady Bertramová - manželka sira Thomase; velice pohodlná dáma
paní Norrisová - sestra lady Bertramové, pravý opak její povahy, nesnáší Fany
pan Rushworth - zámožný mladík, zamiluje se do Marie
pan Yates - nerozvážný mladík, přítel Toma, zamiluje se do Julie
Susan Priceová - sestra Fany, oblíbí si ji
paní Grantová - manželka pana Granta; žije na faře; sestra Henryho a Mary

OBSAH:

Fany Priceová vyrůstá až do svých devíti let ve svém chudém domově. Její matka se nevýhodně vdala na rozdíl od svých sester lady Bertramové a paní Norrisové, kterým v podstatě nic nechybí. Proto se Bertramovi rozhodnou, že Fany - nejstarší dceru paní Priceové - přijmou do rodiny. Bertramovi mají 4 vlastní děti: nejstaršího Toma, pak Edmunda, Marii a nejmladší Julii (je asi o 3 roky starší než Fany).
Fany je velice citlivá a křehká dívka, kterou změna prostředí velmi poznamená. Snaží se chovat vybraně. Bojí se, aby o ní tetičky ani strýček nesmýšleli špatně. Sama se ovšem trápí. Chybí jí domov a vřelé chování. Zde se o ni nikdo nechová srdečně. Až na bratránka Edmunda, kterému se svěří a postupem času se z nich stanou nejlepší přátelé a Fany se do něho dokonce zamiluje.
Čas plyne a Fany vyrůstá. Jednou strýček oznámí, že bude muset na delší čas odjet do západní Indie, kde má plantáže, protože jsou tam nějaké problémy. Vezme s sebou i staršího syna Toma a hlavou rodiny se stává Edmund. Tom se vrací již po roce, ale sir Thomas je pryč asi 3 roky. Během této doby se v Mansfieldu seběhne mnoho událostí. Marie Bertramová na jednom plese potkává pana Rushwortha, trochu hloupého, ale zámožného mladého pána, který se do ní zamiluje. Zasnoubí se spolu. Někdy v té době do Mansfieldu přijíždí sourozenci Mary a Henry Crawfordovi. Oba na pohled milí, příjemní a docela zámožní, i když vnitřně zkažení. Do Henryho se zamilují obě sestry Maria i Julia. On se jim oběma dvoří, ale nemyslí to s nimi vážně. A do Mary, do té se zamiluje Edmund a ona do něho také. Ovšem má to jeden háček - Edmund si jako mladší syn musí zvolit povolání. Má se stát farářem, ale to Mary Crawfordová nemůže přenést přes srdce. Mezi Marií a Julií nastává boj o přízeň Henryho, který nakonec vyhraje Maria, i když je zasnoubená úplně s někým jiným. Někdy v té době se vrací sir Thomas a již nic nebrání Mariině svatbě s panem Rushworthem. Ta se ovšem opájí nadějí, že jí lásku vyzná Henry Crawford a že si vezme jeho. Ten ovšem místo toho bez rozloučení odjíždí. Maria je rozzlobená, a proto si pana Rushwortha vezme - vidí jen majetkové výhody. Odjíždí spolu do Londýna a jede s nimi i Julia. Tím Fany v domě získá daleko větší cenu i postavení. Je žádaná její společnost, každý potřebuje její pomoc a dokonce i strýček si ji velmi oblíbil. Vrací se zpět Henry Crawford, a protože má dlouhou chvíli, začne nadbíhat Fany. Ta ho ale odmítá. To se mu ještě u žádné dívky nestalo. Překvapí ho to, zamiluje se do ní a chce si ji vzít za manželku. Fany ho ovšem vůbec nemá ráda, protože viděla, jak si zahrával s Marií a Julií. Na návštěvu přijíždí Fanin bratr William, kterému pomohl sir Thomas stát se námořníkem a teď byl konečně povýšen. Seznámí se zde také s Henrym Crawfordem. Ten, aby se zavděčil Fany, se přimluví u svého strýce admirála a William je znovu povýšen. Henry požádá Fany o ruku. Ta ho rázně odmítá - překvapí ho to, je přesvědčen o její lásce.
Sir Thomas navrhne Fany, aby jela navštívit společně s Williamem svoji rodinu. Doufá, že když Fany znovu uvidí chudobu, snáz vyslyší Henryho nabídku. Fany je šokována poměry doma. Všude je hluk, nepořádek, stísněný prostor a otec je velmi nepříjemný. Vlastně nikdo z rodiny si jí nevšímá, protože William záhy odjíždí. Pouze Susan, její mladší sestra, ji věnuje pozornost. Je velmi nevychovaná, ale je citlivá, a proto ji Fany začne vychovávat, nutit k četbě, učit uhlazenému chování a povídat o Mansfieldu. Přijíždí za ní na návštěvu Henry Crawford a udělá na ní velice příznivý dojem. V té době se chystá Edmund vyznat svou lásku Mary Crawfordové a požádat ji o ruku. Fany je připravená, že ho vyslyší. V tom případě by si ona vzala pana Crawforda. Ale Tom vážně onemocní. Edmund se o něho stará a nemá čas vyznat se Mary. V té době dorazí k Fany otřesná zpráva - Maria opustila manžela a utekla s panem Crawfordem. Ve stejné době utekla i Julia s jedním známým panem Yatesem do Skotska, kde se vzali. Strýc pošle pro Fany, aby se vrátila na Mansfield a aby s sebou vzala Susan na návštěvu.
Protože Henry Crawford utekl s Marií, nemůže si již Edmund vzít Mary za ženu. Jde si s ní promluvit a zjistí, že ona všechnu vinu svaluje na Fany a navíc ten čin nepovažuje za neomluvitelný. Edmunda tím urazí a on odchází. Nakonec Edmund přestane milovat Mary, stane se farářem a svou lásku věnuje Fany - vezmou se.
Marii pan Crawford po nějaké době znechuceně opustí, pan Rushworth se s ní rozvede a ona musí začít žít sama odmrštěná společností s pramalými vyhlídkami do budoucna. Julia je šťastně vdaná za pana Yatese a Toma jeho nemoc vyléčila z rozmařilosti, malichernosti a přehlížení rodiny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sasanka, 03.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Mansfieldské panstvíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)