ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek (9)

Společenská komedie s ironickým podtextem, román rodinného života o ženění a vdávání s nesentimentálním a rozumově realistickým přístupem k základním životním otázkám spojeným s rodinnými vztahy.

ÚVOD:

Milostný rodinný román napsaný počátkem 19. století od spisovatelky Jane Austenové. Jedná se o autorčino nejznámější dílo. Na motivy románu byl roku 2005 natočen stejnojmenný film (režie Joe Wright).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Anglická spisovatelka žijící na přelomu 18. a 19. století. Je zakladatelkou rodinného románu (například Rozum a cit, Emma, Pýcha a předsudek). Díky svému realistickému pohledu na svět ji řadíme k realistům, ač tvořila v době romantismu. Její díla vycházela anonymně a autorství bylo Jane Austenové přiznáno až po smrti. Díla spojuje postava hlavní hrdinky-mladé ženy, která kontrastuje se svým okolím.

NÁMĚT:

Příběh o slečně Elizabeth, která se snaží vydobýt si svůj kus štěstí.

STYL A TYPICKÉ UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Slohový postup vyprávěcí, popisný styl, autobiografičnost, er-forma, snadnost, čtivost, bez archaismů.

POSTAVY:

Elizabeth - milá, inteligentní, upřímná, hrdá a emancipovaná žena; jedná se o ženu, která se odlišuje od doby, v níž žije; ve svém okolí vyniká názory, postřehy; i přes velké zapřisáhnutí se zamiluje do Darcyho, jehož si později i vezme
Jane - přátelská, atraktivní a důvěřivá mladá žena; zamiluje se do pana Bingleyho, kterého ovšem pan Darcy přesvědčí, aby se už o ni více nezajímal; později opět nacházejí cestu k sobě
matka - vypočítavá, ctižádostivá, bezcitná, "kvočna", která se snaží provdat své dcery co nejvýhodněji
Darcy - jeví se jako arogantní, chytrý, bezcitný, nepřístupný muž; později se dovídáme, že je nejen citlivý, ale i všímavý

DĚJ:

Příběh početné rodiny, kde se matka snaží své dcery výhodně provdat. Nejvíce tím trpí Elizabeth, jež odsuzuje vdavky za účelem získání majetku. Později se Elizabeth zamiluje do pana Darcyho, kterého zprvu odsoudí za to, co udělal její sestře Jane, a později se ujišťuje, že to je ten pravý. Do celého příběhu nám vstupují i jiné postavy, díky nimž se vše více zamotává - například Jane a pan Bingley.

VLASTNÍ NÁZOR:

Román je velice čtivý, nadčasový a mnou oblíbený. I přestože se mi knížky z červené knihovny moc nelíbí, u této knížky jsem musela poupravit své tvrzení. Román je opravdu zajímavý a nenásilnou formou nás informuje a utváří tvář doby přelomu 18. a 19. století. V porovnání s filmem z roku 2005 je kniha samozřejmě obsáhlejší, ale film je zpracován kvalitně a nám ani nevadí vynechané pasáže.

KONTEXT:

Díky realistickému vystižení své doby se řadí mezi realistické autory, žila ovšem v romantické době.

Ženské autorky této doby:
Emily Jane Brontëová - Na Větrné hůrce
Charlotte Brontëová - Jana Eyrová
Mary Wollstonecraft Shelleyová - Frankenstein

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 12.09.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­