ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Lady Susan

Novela v dopisech s názvem Lady Susan je jediným plně dokončeným dílem z pera Jane Austenové, které nebylo publikováno za jejího života. Podobně jako původní verze prvního publikovaného románu Rozum a cit (ještě pod názvem Elinor a Marianne) jde o relativně krátké dílo v dopisech. Jak již název napovídá, hlavní hrdinkou je sobecká vdova Lady Susan, která se snaží nalézt co nejvhodnějšího manžela nejen pro sebe, ale také pro svoji dceru (kterou ovšem nutí do sňatku s mužem, kterého nenávidí).
Austenová rozpracovává charakteristiky postav prostřednictvím reakcí na dopisy, které dostávají, přičemž hlavní hybatelkou příběhu i emocí je právě Lady Susan, důmyslně měnící tón dopisů podle toho, komu jsou určeny. Hlavní hrdinka popírá klasické standardy romantických románů - hraje až neuvěřitelně aktivní roli, je krásná, inteligentní i vtipná a její nápadníci jsou mladší než je ona sama. Není také bez zajímavosti, že během námluv s případným manželem bez problémů flirtuje se ženatým mužem. A v závěru je k ní autorka dokonce výrazně shovívavější, než bychom očekávali.

Lady Susan Vernonová pobývá po smrti svého manžela v Langfordu, kde flirtuje s ženatým panem Mainwaringem a Sirem Jamesem Martinem, kterého se snaží získat pro svou dceru Fredericu. Po čase ji tato společnost omrzí a vnutí se do domu svého švagra Charlese Vernona a jeho ženy Catherine v Churchhillu. Ačkoli půvabnou Susan provází pověst rafinované a bezcitné kokety, podaří se jí okouzlit mladého Catherinina bratra Reginalda de Courcyho a přesvědčit ho o čistotě svých úmyslů. Stane se ženou jeho srdce. Catherine je nastalou situací velmi znepokojena a o všem informuje svou matku, kterou prosí, aby začala naléhat na Reginalda, aby se vrátil do Londýna a navštívil své rodiče na Parklands. Ale všechny pokusy jsou marné, Reginald stále slepě důvěřuje Lady Susan a odjet nehodlá. Důvěrná přítelkyně Lady Susan, Alicia Johnsonová, jí sdělí, že je jí Sir James neustále nadšen a že by určitě neváhal oženit se přímo s ní, nebo s její dcerou, která nyní pobývá v Londýně u slečny Summersové, kde by jí mělo být poskytnuto vzdělání. Lady Susan později napíše Frederice dopis o případném sňatku se Sirem Jamesem. Její dcera, která se matky bojí a Sir James se jí hnusí, uteče od slečny Summersové ke známým Clarkovým. Lady Susan pošle svého švagra, aby to jel do Londýna urovnat. Vrací se s vyděšenou Fredericou, která se chová velmi ostýchavě a odměřeně. Lady Susan obdrží dopis od slečny Summersové, která jí píše, že Fredericu již zpátky nepřijme. Za několik dní poctí Vernonovi svou návštěvou Sir James, který se jeví jako přihlouplý a prostoduchý mladík. Lady Susan dělá všechno pro to, aby své dceři ztrpčila život a zakáže jí mluvit o své nelibosti k Siru Jamesovi s tetou a strýcem. Zoufalá Frederica, která chová k Reginaldovi vřelé city, se mu odváží napsat dopis, v němž mu vyjeví své trápení. Reginald je touto zprávou otřesen a pohádá se s Lady Susan, ale zanedlouho mu Lady Susan vše po svém způsobu vysvětlí, když zjistí, že by chtěl odjet do Londýna. Nakonec jejich vztah zůstává stejný. Po nějaké době odjíždí Lady Susan do Langfordu, aby se setkala s panem Mainwaringem. Zanedlouho se tam vydá i Reginald. Naneštěstí pro Lady Susan se sejdou v domě Alicie Johnsonové zhrzená manželka pana Mainwaringa, pan Johnson a Reginald. Zde se Reginald dovídá, že Lady Susan se tajně schází s panem Mainwaringem a jeho obelhává. Po tomto zjištění s ní zpřetrhává veškeré styky. Dokonce i pan Johnson zakazuje své ženě, aby se se Susan nadále stýkala. Frederica zůstává v Churchhillu u Vernonových, Catherine si ji velmi oblíbila a doufá, že za nějakou dobu by mohlo konečně dojít ke sňatku Reginalda s Fredericou, i když Reginald stále pobývá v Londýně a vzpamatovává se ze svých zkušeností. Zanedlouho se dovídají, že se Lady Susan provdala za Sira Jamese Martina.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 25.10.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Lady SusanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­