ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Rozum a cit (4)

Klasický román o osudech tří sester, které po otcově smrti žijí i se svou matkou z blahovůle vzdáleného příbuzného na jeho panství.
Dvě z dívek jsou ve věku na vdávání, a tak probouzejí zájem mužů ve svém okolí. Na pozadí rodinných večeří, návštěv, dýchánků a výletů se pak odvíjejí dva milostné příběhy s řadou zápletek a nedorozumění. Jak zdrženlivější starší sestra, tak impulzivnější mladší, nejsou ušetřeny zklamání a slz, než se jejich citové problémy šťastně skončí.
Kultivovaný a vtipný vypravěčský styl anglické prozaičky první poloviny 19. století dobře vyniká v kvalitním českém překladu.

Rodina Dashwoodových žila v honosném sídle Norland. Ale hned na začátku knihy umírá pan Henry Dashwood, který má z prvního manželství syna a s nynější ženou tři dcery - Elinor, Marianu a Margaret. Pan Dashwood zemře a jeho panství připadne podle zákona synu Johnovi a jeho manželce Fanny. John otci před smrtí slíbil, že se postará o nevlastní matku a sestry.

Původně jim chtěl dát tři tisíce liber, ale manželka s ním dlouho rozmlouvala a zmanipulovala ho natolik, že jim nakonec nedal nic. Paní Dashwoodová se s dcerami neprodleně přestěhovala do Bartonu do zahradního domku, který jí pronajal příbuzný, pan Middleton. Když ještě bydleli v Norlandu, zamilovala se Elinor do bratra Fanny, pana Edwarda, a on zase do ní. Kvůli přestěhování se však odloučili.

Dashwoodovi jsou zváni k panu Middletonovi každý den na večeři, kde se vždy objeví i paní Jenningsová a plukovník Brandon, jenž se zamiluje do Mariany. Ji však neokouzlí, protože je podle ní příliš starý a není dostatečně temperamentní, oproti čemuž ona hodně.

Jednoho dne, kdy Marianu na procházce zastihne déšť, si zvrtne kotník. Zachrání ji Willoughby, který splňuje její ideály - je temperamentní a líbí se jí. Oba se do sebe zamilují. Když už je na spadnutí to, že se jí vyzná ze svých citů, odjede a nehodlá se v blízké době vrátit. Důvodem je, že naštval svou tetu, u níž v Bartonu bydlel.

Plukovník Brandon byl kdysi zamilovaný do dívky jménem Mary, ale poslali ho do armády, a když se vrátil, našel ji v domě pro chudé. Byla těhotná a blízko smrti. Když porodila, slíbil jí, že se o dítě postará. Dcera však zmizela po několika letech, a když ji znovu našel, čekala dítě s Willoughbym, o čemž nikdo nevěděl. Jakmile se to jeho teta dozvěděla, vyhodila ho z domu. Mariana se trápí, a tak ji nerozptýlí ani příjezd Lucy a Charlloty Steelových. Lucy si vyhlídne Elinor a když zjistí, že zná Edwarda Ferrarse, svěří se jí, že je s ním již pět let tajně zasnoubená. To Elinor zdrtí, ale kvůli těžké rodinné situaci na sobě nedá nic znát.

Obě sestry jsou pozvány k paní Jenningsové do Londýna, aby tam nějaký čas pobyly. Mariana to přivítá s nadšením, že uvidí Willoughbyho. Hned co přijedou, napíše mu dopis, ale on se jí dlouhou dobu neozývá. Až ho pojednou potká na plese u Fanny a Johna Dashwoodových, kde ji chladně pozdraví a příliš si jí nevšímá. Napíše mu naštvaný dopis a on jí odepíše, že se omlouvá, jestli v ní vzbudil marné naděje, ale že tím nemyslel nic vážnějšího. Mariana je zdrcená a odmítá jíst. Mezitím se Elinor setkává s Edwardem i Lucy ve stejné společnosti, přičemž je ta situace velmi trapná, jelikož jsou spolu oni tři sami.

Na cestě k dceři paní Jenningsové, kam se sestry vydají s paní Jenningsovou, Mariana onemocní a hrozí nebezpečí, že umře. Když se to dozví Willoughby, navštíví Elinor a zpovídá se jí, že Marianu miluje, i když je ženatý a že se oženil čistě kvůli penězům. Mariana se nakonec uzdraví a začne se vyvíjet její vztah s panem plukovníkem Brandonem. Během toho se rozkřikne, že Edward je zasnoubený s Lucy Steelovou. V tu chvíli se Mariana dozví, že to Elinor věděla a začne ji obdivovat, protože se ovládala a obětovala tím, že na sobě nedala nic znát, aby ostatním nepřidělala starosti. Edward Lucy sice nemiluje, ale hodlá si ji vzít kvůli slibu, který jí dal před lety. Když se to dozví jeho matka, vydědí ho a majetek odkáže jeho bratranci Robertovi. Plukovník Brandon po tom, co se o té situaci dozví, nabídne Edwardovi faru. Ten ji s vděčností přijímá. Lucy se sblíží s panem Robertem a nakonec dá Edwardovi košem a vezme si, v té době již bohatého Roberta. Díky tomu je Edward volný a konečně si může vzít Elinor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 03.01.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Rozum a cit (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­