ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Mansfieldské panství (3)

Realistický román z prostředí anglické venkovské šlechty na počátku předminulého století líčí citové zrání mladé dívky v osobnost, která si v konvenčním prostředí dokáže zachovat své morální zásady a získat lásku.
Hlavní hrdinka přichází již v útlém věku na venkovské sídlo své tety jako chudá příbuzná a dost často musí snášet různé neomalené ústrky. Svou úsměvnou povahou, čestností, ochotou a pílí nakonec překoná předsudky okolí a získá si v rodině důstojné postavení a posléze najde i lásku. S jemným humorem a ironií popisuje autorka jednotlivé členy rodiny, jejich vzájemné vztahy, a v těchto souvislostech i velmi hodnověrně atmosféru anglického venkova a každodenní život jeho obyvatel.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Leda v Praze roku 2009 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Mansfield Park přeložila Eva Kondrysová. Počet stran: 503. ISBN 978-80-7335-223-3.

OBSAH:

Román o životě na vesnickém panství v období 19. století v Anglii, kdy bylo největším snem ženy vdát se do dobře situované rodiny.

Děj románu se odehrává ve šlechtické rodině Bertramových, která vlastní Mansfieldské panství. Sir Thomas, hlava rodiny, na popud své švagrové paní Norrisové, přijme do své rodiny na výchovu neteř Fanny Priceovou. Fanny je dcerou jeho poslední, třetí švagrové Frances Priceové, která se neuváženě provdala za muže, jenž holduje alkoholu a není příliš majetný.

Fanny je přijata do rodiny jako chudá příbuzná, které bylo prokázáno milosrdenství ze strany jejich bohatších příbuzných, aby získala adekvátní vzdělání, výchovu a způsoby chování.
Fanny je desetileté děvče, jež bylo odvedeno z vlastní rodiny, cítí se ztraceně a trpí nedostatkem sebevědomí, které je ještě sráženo povinností vděčnosti, již musí prokazovat rodině Bertramových a tetičce Norrisové, která ji nemá v oblibě.
Postupně se seznamuje se svými sestřenicemi Marií, Julií, dvěma bratranci, prvorozeným Tomem a druhorozeným Edmundem, sirem Thomasem, jeho manželkou lady Bertramovou a tetou Norrisovou. Sestřenice Marie a Julie jsou jí předkládány jako vzor, kterému by se měla přiblížit.
Sir Thomas je rozvážný majitel panství, jenž dbá na dobré vychování, ale není schopen ukázat svoji vřelejší stránku povahy.
Jeho manželka lady Bertramová je typem ženy, která se dobře provdala, dala svému muži děti a věnuje se sama sobě a poklidnému způsobu života.
Paní Norrisová je velice šetřivá žena, jež se ze své šetřivosti pobývá co nejvíce času na Mansfieldském panství, aby si snížila životní náklady, a vyžívá se v peskování služebnictva a v obdivu a pomoci svým neteřím Marii a Julii.

Fanny nachází v bratranci Edmundovi věrného přítele a rádce v situacích, kdy se cítí ztracená a Fanny je pro něj blízkou přítelkyní, které se svěřuje se svými myšlenkami.

Do blízké fary k Mansfieldskému panství se nastěhují manželé Grantovi a sir Thomas je nucen odjet za svými obchodními záležitostmi z Anglie. Jeho dcera Marie se mezitím seznámí s panem Rushworthem, majitelem rozsáhlého a bohatého blízkého panství. Marie je okouzlena spíše jeho majetkem nežli jeho osobností a intelektem. Marie souhlasí s nabízeným zasnoubením. Na faru Grantových přijíždí sestra a bratr paní Grantové: Mary Crawfordová a Henry Crawford.
Sourozenci Crawfordovi se stávají oblíbenými společníky na Mansfieldském panství. Henry je znám svojí zálibou v platonickém flirtování, jemuž podlehne postupně Marie a následně i Julie. Fannin bratranec Tom dostane nápad ve volných chvílích nacvičit divadelní hru se svým přítelem panem Yatesem a následně i se zbývajícími členy rodiny a přáteli. Edmund není nakloněn tomuto nápadu, nepovažuje jej za vhodný v nepřítomnosti otce, ale později je přinucen okolnostmi a ostatními k účasti. Edmund s přibývajícím se časem zamilovává do Mary Crawfordové, která se mu zdá milá, společenská a přátelská. Mary zaujme převážně jeho finanční a materiální zajištění, ale je pro Edmunda velice okouzlující.

Po neočekávaném návratu sira Thomase divadelní zkoušky končí a Marie se vdává za pana Rushwortha a odjíždí i se svou sestrou Julií do Londýna. Z Fanny, třetí mladé dívky v pozadí, se stává jediná mladá dívka na Mansfieldském panství a sir Thomas na její počest uspořádá domácí ples. Fanny je velice nesmělá dívka, která se cítí ve společnosti ztraceně. Henry Crawford se zúčastní také tohoto plesu, na němž se opravdově zamiluje do Fanny, do její čisté duše a zásadovosti v morálních hodnotách. Pan Crawford se vyzná z citů a skrze sira Thomase požádá o její ruku. Siru Thomasovi se zdá Henry vhodnou partií pro jeho neteř, ale Fanny jeho nabídku snaživě odmítá, protože je už zamilovaná tajně do Edmunda a zároveň se jí nelíbí morálka pana Crawforda. Ten ale nadále vytrvává ve dvoření, a proto sir Thomas se rozhodne poslat Fanny na dva měsíce k jejím nemajetným rodičům a sourozencům, a doufá, že Fanny začne oceňovat pohodlí Mansfieldského panství a potažmo úroveň jejich společenské třídy, kterou by jí dokázal nabídnout pan Crawford.

Fanny navštíví svoji rodinu, ve které vládnou nuzné poměry, chaos a nezájem ze strany rodičů. Fanny naváže důvěrnější vztah se svou sestrou Susan, kterou se snaží naučit společenskému chování.
V době jejího pobytu u rodičů závažně onemocní bratranec Tom, bratranec Edmund si stále není jistý povahou Mary Crawfordové a váhá, zda ji má požádat o ruku. Svěřuje se se svými úvahami Fanny, která trpí vždy, když slyší o Mary Crawfordové.
Fanny zaskočí zpráva, že její provdaná sestřenice Marie utekla veřejně s panem Crawfordem, jelikož je stále do něj zamilovaná. Ve společnosti to vyvolá senzaci. Edmund se vydá za Mary Crawfordovou s touto zprávou. Mary namísto aby odsoudila nemorální jednání bratra, odsoudí fakt, že se tento skutek stal veřejným tajemstvím. Edmund je zklamán její morálkou a rozhodne se nepožádat ji o ruku.
Fanny se navrací nazpět na Mansfieldské panství i se svou sestrou Susan, která je pozvána, bratranec Tom se ze své nemoci uzdraví a stává se z něj lepší člověk.

Edmund je zdrcen ze svého neúspěchu v lásce a Fanny je mu nadále po boku. Marie se rozvede s panem Rushworthem, upadá v nemilost svého otce a spolu se svou tetou paní Norrisovou se stěhuje do jejího domu.

Edmund se po čase zamiluje do Fanny a vezmou se.
Román končí slovy: "Když do manželství vstupují dva hodnotní mladí lidé, kteří se upřímně milují, a nehrozí jim nedostatek ani hmotných statků, ani blízkých duší, mají všechny předpoklady k tomu, aby byli spolu šťastní."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 22.06.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Mansfieldské panství (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­