ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Mladší sestra - díl III.

  • spoluautorství Catherine Austenová-Hubbacková
  • třetí díl
  • jedná se o nedokončený román z roku 1804, který původně nesl název Watsonovi (The Watsons); román dokončila až autorčina sestřenice Catherine pod názvem Mladší sestra (The Younger Sister, 1950)

Třetí díl románové řady se opět věnuje mladší z dcer vikáře Watsona, Emmě, a jejím peripetiím v milostném životě, jemuž vévodí ušlechtilý pastor Howard. Tematicky i stylisticky je tento literární pokus jakýmsi předznamenáním autorčina úspěšného prozaického díla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Čas v Řitce roku 2014. Z anglického originálu The Younger Sister přeložila Jana Velvarská. Doslov napsal Josef Pepson Snětivý. Počet stran: 279. ISBN: 978-80-7475-069-4.

OBSAH:

Croydonský lékař James Morgan, obletovaný svými pacientkami, se snaží přimět Emmu Watsonovou, aby se do něj zamilovala. Neuvědomuje si však, že Emma přesahuje místní slečny nejen půvabem, ale i rozhledem a osobností.
Vzápětí se začnou v Croydonu šířit pomluvy o Emmině románku s doktorem Morganem a z tohoto důvodu není Emma přijata jako guvernantka u lady Fanny Allstonové.

V této době probíhají přípravy na svatbu Margaret s Tomem Musgrovem, který byl k sňatku víceméně donucen. Pastor John Bridge pomáhá Emmě uniknout z Morganových osidel i z nelaskavého domova, jemuž vládne despotická švagrová Jane a její pragmatický, pocitům ostatních nepříliš otevřený manžel Robert, croydonský advokát a nejstarší syn zesnulého pana Watsona. Emma se díky pastorově pomoci uchýlí do Burtonu, do domu jeho neprovdané sestry, slečny Barbary Bridgeové, která se k Emmě chová velmi laskavě a pohostinně.

Po krátkém čase je Emma pozvána od novomanželů Rosy a Williama Gordonových na zámek Osbornů, kde mladý pár právě pobývá. Setkává se tu opět s pastorem Edwardem Howardem i lordem Osbornem, kteří stále usilují o její srdce. Lady Osbornová, matka Rosy a lorda Osborna, se touží stát Howardovou ženou, k její velké nelibosti ji však pan Howard odmítne.
Osbornské sídlo rovněž navštíví Fanny Carrová, Rosina přítelkyně, která usiluje o jejího bratra. Je si vědoma Osbornova očividného zájmu o Emmu, a tak na zámku rozšíří pomluvy, jež o Emmě kolují v Croydonu.

Pan Howard by Emmě rád vyznal svou lásku, ale musí odjet do Walesu za svou sestrou a jejím nemocným synkem. Lord Osborne tak využije příležitosti a rozhodne se očistit Emminu pověst v domnění, že tak získá její náklonnost a jeho žádost o ruku bude vyslyšena. Vydá se tedy do Croydonu, kde se mu podaří získat několik svědectví o Emmině nevině. Dokonce i lady Allstonová by si znovu přála, aby u ní Emma přijala místo guvernantky.
Se svým návratem na zámek lord Osborne žádá Emmu o ruku, ta ho však odmítá, protože miluje pana Howarda.

Vzápětí zámecké obyvatele zasáhne zpráva, že se pan Howard zabil ve skalách při pádu z koně. Emma dostane od pana Howarda dopis, který jí psal, když byl ještě naživu, ve kterém jí vyznává své city. Následně pan Howard všechny překvapí, když se náhle objevuje na zámku živý a zdravý. Zvěst o jeho smrti se ukázala jako mylná. Nic tedy nebrání tomu, aby se Emma a pan Howard zasnoubili.
Lord Osborne respektuje Emmino odmítnutí a dopomůže panu Howardovi k faře v Carsdeane, kde se právě uvolnilo místo po zemřelém starém faráři.

Chystá se svatba Emminy sestry Elizabeth s majitelem pivovaru Georgem Millarem, a tak Emma odjíždí na pár dnů do Croydonu. Ke své velké radosti se zde setkává se svým mladším bratrem Samem, jenž si právě zařizuje lékařskou praxi v Chichesteru. Sam se zde seznamuje s Annie, sestrou George Millara a postupně se vzájemně sbližují.
Doktor Morgan nepolevuje ve svém úsilí získat Emmino srdce a otevřeně se jí přizná ke svým citům. Po jejím odmítnutí se v podnapilém stavu utopí při pádu z loďky.

Emma a pan Howard jsou nuceni svou svatbu odložit, protože fara v Carsdeane je v zanedbaném stavu, a tak by pan Howard nemohl Emmě nabídnout domov. Je rozhodnuto, že bude Emma zatím bydlet u Sama v Chichesteru.

Avšak neuplynou ani tři měsíce a do Anglie se vrací paní MacMahonová, Emmina rozvedená teta, která si kupuje dům v okolí Carsdeane. Trvá na tom, aby Emma se svatbou neotálela a po sňatku bydlela se svým manželem v jejím domě, dokud se fara v Carsdeane neopraví. Sam a Annie se zasnubují a také chystají svatbu. Po Emmině sňatku se lord Osborne přidává jako dobrovolník k zahraničnímu pluku v Pyrenejích.

Po deseti letech se vrací do Anglie doprovázen svou manželkou, šarmantní mladou Španělkou, do které se zamiloval, protože mu její temné oči připomínaly Emmu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 13.02.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Mladší sestra - díl III.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)