ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Emma

Hlavní hrdinkou dobového románu Jane Austenové je Emma Woodhousová, "hezká, bystrá a bohatá, s útulným domovem a šťastnou povahou, která jako by ve své osobě spojovala hned několik nejžádoucnějších darů života; a za těch téměř jednadvacet let, co byla na světě, zažila jen moc málo zklamání nebo trápení." Byla mladší ze dvou dcer milujícího, shovívavého otce, a když se její sestra vdala, stala se sama v útlém věku paní otcovského domu. Matka jí zemřela už tak dávno, že po ní zůstala pouze nezřetelná vzpomínka na její laskání, a matčino místo pak zastávala jistá obdivuhodná žena jako vychovatelka, a ta jí citově matku téměř nahradila. Byla to slečna Taylorová, která se ale na počátku příběhu představí již jako paní Westonová, žena příjemného, bohatého muže. Další osoby drahé Emminu srdci jsou její tatíček, pan Woodhouse, který je pověstný dbaním na zdraví své a svých přátel; a její sestra Isabela Knightleyová s rodinou. Má také spoustu přátel ve městě - Highbury: svého švagra pana Knightleyho, majitele místního panství; paní a slečnu Batesovy s neteří Jane Fairfaxovou; mladého a pohledného faráře pana Eltona; paní Goddarovou, majitelku zdejší dívčí školy. Díky ní se také seznámí s Harriet Smithovou, nemanželskou dcerou neznámého otce. A protože je to dobrosrdečné, nezáludné, milé, ale zakřiknuté děvče, rozhodne se, že ji využije svého vysokého postavení a vezme ji pod ochranná křídla. A tak začíná úsměvná komedie mravů, jež patří dnes, téměř dvě stě let po svém vzniku, k nejvýše hodnoceným románům anglické klasické literatury.

Je třeba zmínit, že Emma neoplývá jen dobrými vlastnostmi. K těm nezáviděníhodným patří jistě až moc velká sebevědomost, určitá panovačnost a přesvědčenost jen o své pravdě. Proto kráčí k prvnímu omylu. Harriet se jí svěří, že ji statkář pan Martin požádal o ruku. Místo podpory se jí ale od přítelkyně dostane pochybovačnosti a rady o odmítnutí. Emma je přesvědčena, že pro Harriet je pan Martin příliš nízko společensky postaven a málo bohatý. Harriet uposlechne její rady a pana Martina odmítne. Mezitím už slečna Woodhousová splétá plány o výhodnějším sňatku pro svoji družku. Jako první ji napadne dobře postavený a příjemný pan Elton a u něj také zůstane. S Harriet ho začnou vídat mnohem častěji a Emma je přesvědčena, že mezi těmito mladými lidmi vzniká silný cit. Proto v srdci své přítelkyně začne rozdmýchávat naději, že na ni pan Elton pomýšlí jako na svou manželku a tak se do něj prostoduchá Harriet opravdu zamiluje. Jaké je však rozčarování všech, když mladý farář požádá o ruku slečnu Emmu! Ta ho samozřejmě odmítne a s výčitkami svědomí utěšuje ubohou slečnu Smithovou. Už se jí to málem podaří, když se celé Highbury dozvídá, že po krátké známosti v lázních se pan Elton oženil. Jeho paní je zhýčkaná slečinka zvyklá na nejvyšší kruhy a vnese do celého městečka patřičný rozruch. Podvědomě ji všichni buď milují nebo jí opovrhují. Emma patří k té druhé skupině, ale jako správná mladá dívka nedá na sobě nic znát a je na paní Eltonovou milá jako na všechny.
Ovšem další rozruch na sebe nenechá dlouho čekat. Je jím syn pana Westona, kterého ale adoptovala sestra jeho zemřelé matky, Frank Churchill. Po nekonečné době se znovu na čtrnáct dní ukázal ve své domovině. Zjevně se uchází o Emmu, ale je milý na všechny, a jak se ukáže, také velmi statečný. Když na procházce Harriet začnou obtěžovat potulní cikáni, neváhá a zachrání ji. Díky němu také ožije nepoužívaný sál U koruny, ve kterém se po dlouhé době uspořádá honosný ples. Bohužel ani ten se neobejde bez menší nepříjemnosti. Když Hariiet nemá partnera k tanci, jediní nezadaní jsou pan Elton a pan Knightley, který ale netančí. Pan Elton dá zdvořile, ale výrazně najevo, že s Harriet tančit odmítá. A v tuto chvíli se pan Knightley projeví jako galantní muž a vyzve Harriet k tanci. Do odjezdu Franka se stále často vídá s Emmou a Harriet a od té doby začne jezdit do Highbury častěji.
Jednoho dne se slečny Woodhousová a Smithová dostanou k tématu láska a Harriet se Emmě svěří, že je zamilovaná do nejmenovaného muže, který jí zachránil v prekérní situaci. Emma si je jista, že jde Franka Churchilla, ale rozhodne se, že do toho nebude zasahovat, aby případně nenesla vinu za Harrietino zlomené srdce, jak tomu bylo s panem Eltonem. Čeho se obávala, to se také splnilo. Dozví se, že Frank je dlouho tajně zasnoubený s Jane Fairfaxovou a šetrně to sdělí své přítelkyni. Ta místo zklamání projeví upřímnou zvědavost, jak to mohli tak dlouhou dobu tajit. A nyní se Emma dozvídá o svém kolosálním omylu. Totiž o tom, že Harriet není zamilovaná do Franka, jak se domnívala, ale do pana Knightleyho. Nejdříve jí není jasné, z jaké prekérní situace ji zachránil, ale posléze jí dochází, jak ji uchránil na plese trapné chvíle. A také si uvědomí, že vlastně i ona je zamilovaná do svého švagra a začíná žárlit. Je z toho nešťastná a bedlivě sleduje, zda pan Knightley Harrietiny city opětuje.
Jako v každém správném románu i zde vše šťastně skončí. Pan Knightley se vyzná Emmě ze své lásky a zasnoubí se. Harriet se zaslíbí panu Martinovi a na pana Knightleyho už ani nepomyslí. V průběhu dvou měsíců proběhnou dvě svatby a třetí - Frankova Janina - ne sebe nenechá dlouho čekat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lulina, 15.08.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - EmmaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)