ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (14)

Hlavní postavou románu Jane Austenové je mladá žena, která se svou inteligencí a morální silou odlišuje od ostatních. Román se zabývá osobními vztahy, spekulacemi o manželství a majetku, předpojatostí, předstíráním i sociální prestiží.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Lidové noviny v Praze roku 1993. Z anglického originálu Pride and Prejudice přeložila Eva Ruxová. Počet stran: 208. ISBN: 80-7106-023-2.

OBSAH:

Na panství rodiny Benetů se radují z toho, že si nějaký bohatý a svobodný pán pronajme nedaleké luxusní sídlo. Seznamují se s ním a zjišťují, že se jmenuje Bingley. V sídle společně s ním bydlí ještě jeho sestra a povýšeně vypadající pan Darcy.
Bingley a Jane se do sebe zamilují, ale nedovedou si to říct.

Pan Bingley pořádá ples, kde přednostně tančí s Jane. Zde pan Darcy zjišťuje, že se mu líbí sestra Jane, Elizabeth.

Do města přijíždí důstojnický pluk. Elizabeth se tam seznamuje s Wickhamem, jenž jí vypráví o tom, jak se zná s Darcym, jak spolu vyrůstali a že mu Darcyho otec na smrtelné posteli odkázal místo faráře. Darcy mu místo ale nedal.

Bingley a spol zničehonic odjíždí do Londýna. Jane je z toho celá smutná.
Elizabeth jede za kamarádkou. Setkává se znovu s Darcym. Ten se jí ptá, jestli by si ho nechtěla vzít. Elizabeth ho však odmítne se slovy: "Takového člověka, který je tak zlý a bezcitný, člověka, co nevyhoví ani poslední vůli svého otce a své svěřence vyhodí, takového bych si v životě nevzala." Darcy překvapeně odchází.
Při odjezdu Elizabeth zanechá dopis, ve kterém objasňuje, jak to všechno bylo. Elizabeth se stydí, ale už s tím nemůže nic udělat. Odjíždí domů a její sestra odjíždí s vojáky.

Elizabeth jezdí s tetinkou po jednom hrabství a slyší jen chválu na Darcyho. Zde ho i omylem zastihne. Musí však záhy odjet, protože zjišťuje, že její sestra utekla s Wickhamem a že si ho asi vezme, což znamená velkou hanbu. Jede domů utěšit matku.

Mezitím to pan Darcy vyřeší a oni se vezmou. Se svým přítelem se vrací k Benetovým a zde požádá o ruku jak Bingley Jane, tak Darcy Elizabeth, a obě přijímají...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 26.03.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­