ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Rozum a cit (3)

Jane Austenové mohlo celé devatenácté století děkovat za galerii krásných moderních žen, které měly odvahu chovat se tak, jak jim velel zdravý rozum - ať už to byla Elizabeth z Pýchy a předsudku, Eleonor z Rozumu a citu nebo Anna z románu Anna Elliotová. Její první publikovaný román Rozum a cit (1811) dodnes nachází vděčné čtenáře a především čtenářky, neboť hrdinkami jsou dívky a ženy, které se musí smířit s tvrdostí života a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. I po téměř dvou staletích překvapuje Austenová neobvyklou zápletkou, jemným humorem, skvělými dialogy i vřelostí citu. Mnohými čtenáři i kritiky je proto považována za největší autorku anglické prózy.

Rozum a cit vypráví o osudech sester Elinor a Mariany Dashwoodových, které se po smrti otce musely s matkou a nejmladší sestrou Margaret odstěhovat z výstavného sídla a žijí víceméně z blahovůle na panství vzdáleného příbuzného, jenž je pohostinně a dobrosrdečně přijal. Obě sestry už jsou ve věku, kdy se mohou poohlédnout po vhodném životním partnerovi, a jejich okolí tedy sleduje jejich počínání bedlivě a zvědavě. Zdrženlivější Elinor měla ráda Edwarda Ferrarse, kterého musela opustit. Mariana se jednoho dne šla projít po panství, ale počasí se zkazilo a začalo pršet. Vymkla si kotník, ale naštěstí se zde objevil mladý Willoughby, který jí pomohl a odnesl domů. Mariana byla velmi impulsivní a na první pohled se do něho zamilovala a on, jak to vypadalo, do ní také. Trávili spolu spoustu času, a všichni si tím pádem mysleli, že se Mariana a Willoughby zasnoubili a že bude svatba. Na panství přijely dvě sestry, Lucy a Nancy. Marianě i Elinor jsou velmi nesympatické. Přesto Lucy vyhledává Elinořinu společnost a svěřuje se jí. Poví jí, že je již dlouho zasnoubena právě s tím Edwardem, jehož měla ráda Elinor. Tu tato zpráva trochu rozhodí, ale nedá to znát. Willoughby všechny překvapí a nečekaně odjede, skoro bez rozloučení. Blížila se zima, sestry Steelovy odjely a hodná paní Jenningsová pozvala do Londýna Marianu a Elinor, aby zde strávily nějaký čas. Na plese Mariana potká Willoughbyho a srdečně ho vítá. Ten je ale odtažitý a ani neodpoví na dopisy, jež mu Mariana píše. Mariana je nešťastná, Willoughby se zasnoubil s jinou, kvůli jejímu bohatství. Za nějakou dobu odjedou z Londýna na panství svého přítele plukovníka Brandona, který je tajně zamilovaný do Mariany. Mariana díky své vlastní hlouposti těžce onemocní. Jednoho večera se na panství objeví Willoughby a promlouvá s Elinor. Chce jí vysvětlit své chování v Londýně a tvrdí jí, že Marianu stále miluje. Pak odejde. Mariana se nakonec uzdraví. Elinor se dozví, že pan Ferrars se oženil s Lucy a je z toho smutná až do doby, kdy ji navštíví Edward a vysvětlí jí, že Lucy nemiloval a že ona si vzala jeho bratra. Požádá šťastnou Elinor o ruku a vezmou se. Mariana se nakonec také vdá, a to za plukovníka Brandona.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 19.02.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Rozum a cit (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­