ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Transplantace lidské hlavy

Přinášíme vám unikátní rozhovor s italským chirurgem Sergiem Canaverem, který se chystá provést zcela unikátní operaci - transplantaci lidské hlavy!

Pane Canavero, jedná se o operaci, která u nás jistě nemá obdoby. Můžete nám přiblížit, jaké má tento zákrok ambice a jak moc reálné bude jeho aplikování v praxi?
Musím s vámi souhlasit, pane reportére, že jde o velmi nebezpečnou operaci, jež by se ale při správném provedení mohla stát v budoucích letech jednou z nejžádanějších a nejpodstatnějších operací na světě. Tímto zákrokem bychom chtěli pomoci především lidem po velmi těžkých úrazech, jejichž těla již nelze zotavit. Počítáme samozřejmě s tím, že hlava a především její mozková část zůstane netknutá. V tomto případě můžeme provést transplantaci a postiženému člověku darovat prakticky nový a lepší život v jiném těle, avšak se zachováním svého "já".

Transplantace hlavy musí být ale velmi nákladná. Máte zajištěný dostatečný kapitál pro dokončení výzkumu?
První transplantace vyjde spolu s odbornými studiemi a asistencí špičkových lékařů na bezmála 240 miliónů korun. Od našich štědrých dárců jsme tohoto čísla dosáhli velmi rychle, ale ze strategických důvodů vám zatím nemohu prozradit, kdo je hlavním partnerem celého projektu. Budete překvapeni!

Zmínil jste se o první transplantaci. Kdo bude první odvážlivec? Jak se na tuto operaci připravuje?
Dobrovolníků o testování transplantace hlavy máme doopravdy mnoho. Nutno zmínit, že se jedná o velmi rizikový zákrok a neexistuje v něm jiná možnost než úspěch, nebo smrt pacienta. Jako první se přihlásil Rus Valerij Spiridonov, jenž trpí vzácnou spinální svalovou atrofií, kvůli níž se prakticky nemůže pohybovat. Muž, který je jinak odkázaný pouze na pohyb ve svém invalidním vozíku, používá pro účely tréninku speciální klec a helmu pro virtuální realitu. Díky kleci může vzpřímeně stát a helma se pro změnu stará o to, aby si jeho mozek myslel, že skutečně může chodit. Takto se může reálně připravit na opětovné ovládání všech svých končetin v novém těle.

Slibujete si tedy hned od prvního pokusu o transplantaci úspěch? Na kdy se vlastně operace plánuje?
Má metoda není ničím převratná, odrazil jsem se od studií, jež vyplývaly z úspěšných transplantací hlav a jiných končetin u zvířat, což rádi zmiňují mí oponenti. Zásadní je u tohoto zákroku správné přerušení a následné opětovné propojení míchy, čehož doposud nikdo nedosáhl. S mým vědeckým týmem jsme však učinili dostatek nových poznatků na to, aby se operace mohla podařit i u člověka. Vzhledem k tomu, že jsme již takřka připraveni, plánujeme zákrok provést ještě do konce tohoto roku!

Pane Canavero, děkuji mnohokrát za Váš čas. Nyní nezbývá nic jiného než popřát celému Vašemu vědeckému týmu mnoho štěstí a doufat, že bude transplantace hlavy úspěšná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniel Grigar, 02.10.2018

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Transplantace lidské hlavyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­