ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Bylo nás pět (13)

Poláčkovo poslední dílo vzniká v době, kdy už bylo jisté, že autor nastoupí do transportu. Kniha vyšla až po Poláčkově smrti v roce 1946 a byla kritikou přijata s vřelým ohlasem.
Poláček se prostřednictvím hlavního hrdiny snaží zobrazit svět dospělých, v němž se Petr Bajza každodenně pohybuje. Bajzův svět je plný her, lumpáren a následných - vždy opodstatněných - trestů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2021 (2. vydání v této podobě). Ilustrovala Helena Zmatlíková. Počet stran: 303. ISBN: 978-80-00-06214-3.

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Dílo vzniklo v průběhu druhé světové války. Popisuje meziválečné období (20. až 30. léta) z pohledu chlapce užívajícího si bezstarostné dětství. Mnohým lidem se v této době naskytla příležitost začít nový život ve svobodné zemi. Toto období prosperity trvalo bohužel jen do Velké hospodářské krize (1929), která se projevila i v Evropě.

Knihu můžeme zařadit do demokratického proudu české literatury. Ten vznikl po první světové válce a jeho autoři usilovali o demokracii. Kromě Karla Poláčka k nim patřil Eduard Bass (román Cirkus Humberto) a bratři Karel (drama R.U.R., román Válka s mloky) a Josef Čapkovi (drama Ze života hmyzu). Všichni tito autoři přispívali Lidových novin.
V meziválečné světové literatuře se prosadili autoři odmítající válku. Patřil k nim francouzský spisovatel Romain Rolland (novela Petr a Lucie), Henri Barbusse (román Oheň), Antoine de Saint-Exupéry (filozofická pohádka Malý princ), německý spisovatel Erich Maria Remarque (román Na západní frontě klid) a Američan Ernest Hemingway (novela Stařec a moře).

Dílo v kontextu autorovy tvorby

Karel Poláček se narodil v Rychnově nad Kněžnou do rodiny židovského obchodníka. Vystudoval gymnázium, právnickou fakultu kvůli první světové válce nedokončil. Po konci války pracoval chvíli jako úředník, později se začal prosazovat jako nadaný spisovatel v různých časopisech. Díky tomu se seznámil s bratry Čapkovými a později začal přispívat do Lidových novin. Své zážitky z dětství využil v románu Bylo nás pět. Kromě toho napsal humoristický román Muži v ofsajdu, povídku Edudant a Francimor či román Hostinec U kamenného stolu.

Svůj nejslavnější román Bylo nás pět dokončil Poláček před odchodem do Terezína v roce 1943. Poprvé vyšel až po druhé světové válce, později byl podle něj natočen i stejnojmenný seriál.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Epika, humoristický román

Časoprostor

Rychnov nad Kněžnou, první republika, 20. až 30. léta 20. století

Téma, motivy, hlavní myšlenky

 • hlavní téma: zobrazení idylického života dětí na maloměstě
 • motivy: mládí, přátelství, dobrodružství, zodpovědnost, dospívání, rodina
 • hlavní myšlenka: svět dospělých na maloměstě působí skrze dětský pohled nepochopitelně až komicky

Vypravěč/lyrický subjekt

Ich-forma, vypravěčem je hlavní hrdina Petr Bajza

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy

 • Petr Bajza - hlavní vypravěč; syn obchodníka; veselý, moudrý; snaží se mluvit spisovně; má velkou představivost, nejspíš není židovského původu
 • Antonín Bejval - Petrův spolužák; lakomý; "vynálezce", má mnoho bláznivých nápadů
 • Zilvar z chudobince - syn žebráka; Petrův kamarád; starší než ostatní kluci; žije v chudobinci
 • Éda Kemlink - syn úředníka; Petrův kamarád; inteligentní; má psa Pajdu
 • Čeněk Jirsák - další z Petrových kamarádů; pobožný, sbírá hříchy

Vedlejší postavy

 • Kristýna - služka u Bajzů; přezdívka Rampepurda rampepurďácká
 • pan Bajza - otec Petra; majitel koloniálu; přísný, laskavý
 • paní Bajzová - maminka Petra; hodná, rozumná
 • Eva Svobodová - dcera cukráře; nosí Petrovi cukrovinky
 • pan Fajst - starý pán; mrzutý, vtíravý
 • Mančinka - sestra Petra; batole

Stručný děj

Petr Bajza píše knihu o dobrodružstvích a životě, který žije (pravděpodobně aby měl vzpomínky na dětství). Popisuje svou rodinu, vztahy mezi lidmi a každodenní život.
Mezi nejzásadnější příběhy této knihy patří koupání v rybníku a příjezd cirkusu.
Kniha končí, když se Petr vyléčí ze spály.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 09.11.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bylo nás pět, Bylo nás pět (2), Bylo nás pět (3), Bylo nás pět (4), Bylo nás pět (5), Bylo nás pět (6), Bylo nás pět (7), Bylo nás pět (8), Bylo nás pět (9), Bylo nás pět (10), Bylo nás pět (11), Bylo nás pět (12), Bylo nás pět (13), Bylo nás pět (14)
-Bylo nás pět (rozbor)
-Hlavní přelíčení, Hlavní přelíčení (2)
-Hostinec U kamenného stolu, Hostinec U kamenného stolu (2)
-Hrdinové táhnou do boje
-Michelup a motocykl
-Muži v offsidu, Muži v offsidu (2)
-Podzemní město
-U nás v Kocourkově (filmová verze)
-Vše pro firmu, Vše pro firmu (2)
Čítanka-Bylo nás pět, Bylo nás pět (2), Bylo nás pět (3), Bylo nás pět (4), Bylo nás pět (5), Bylo nás pět (6), Bylo nás pět (7), Bylo nás pět (8), Bylo nás pět (9), Bylo nás pět (10), Bylo nás pět (11)
-Edudant a Francimor, Edudant a Francimor (2), Edudant a Francimor (3), Edudant a Francimor (4), Edudant a Francimor (5), Edudant a Francimor (6), Edudant a Francimor (7), Edudant a Francimor (8)
-Hedvika a Ludvík
-Hlavní přelíčení, Hlavní přelíčení (2), Hlavní přelíčení (3)
-Hráči
-Hrdinové táhnou do boje
-Lehká dívka a reportér
-Michelup a motocykl, Michelup a motocykl (2), Michelup a motocykl (3)
-Muži v offsidu, Muži v offsidu (2), Muži v offsidu (3), Muži v offsidu (4), Muži v offsidu (5), Muži v offsidu (6), Muži v offsidu (7), Muži v offsidu (8), Muži v offsidu (9), Muži v offsidu (10), Muži v offsidu (11), Muži v offsidu (12), Muži v offsidu (13), Muži v offsidu (14), Muži v offsidu (15), Muži v offsidu (16)
-Okresní město
-Otec svého syna
-Pásky na vousy
-Podzemní město, Podzemní město (2)
-Povídky izraelského vyznání
-Povídky pana Kočkodana, Povídky pana Kočkodana (2), Povídky pana Kočkodana (3)
-Vše pro firmu
-Vyprodáno, Vyprodáno (2)
-Židovské anekdoty
-Žurnalistický slovník
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)