ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

   
­­­­

Vše pro firmu (2)

Továrník Štorkán žije lehkomyslnýma marnotratným způsobem života. Celé noci tráví v barech a firma postupně upadá. Nebere na zřetel dobře míněné rady sluhy Hustolese. Vše se mění, až když přijíždí jeho jediný syn Jiří ze šestiletého studia v zahraničí. Jiří je pravý opak svého otce, snaží se povznést firmu a zhýralého otce převychovat.
Ihned po první návštěvě kanceláře dostává výpověď mladý Strandel. Po jeho odchodu zůstává v kanceláři účetní Julínek a svědomitá sekretářka Jarmila. Jiří přebírá vedení ve firmě, vypořádává se s lichvářem Pšádou, který půjčoval otci peníze. Uzavírá také s otcem dohodu o novém životě. Otec však toto své předsevzetí ruší už ten večer, když uteče do baru na karty. Synovi dochází trpělivost a s pomocí sluhy Hustolese vybírají otci nevěsty. Otec nechce o ženění ani slyšet a zamyká se v pokoji.
Jiří chová již delší dobu sympatie k písařce Jarmile, osloví ji a poprosí, zdali by se nestala chotí jeho otce. Jarmila tajně miluje Jiřího a jeho nabídku považuje za urážku a podává výpověď. Ten den, kdy odchází, jde i do kanceláře ml.Štorkána. Ten se jí omluví za nabídku a sám ji požádá o ruku. Otec jim oběma požehná a může být svatba. Neuběhnou ani tři roky a ze záletného otce se stává vzorný dědeček.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: H4N1CK4, 09.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Vše pro firmu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­