ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Muži v offsidu (3)

3. Starší Eman vaří oběd

Stařec poklidil světnici. Nedalo mu to mnoho práce. Byla to nepatrná sklepní díra, kde oni dva, otec i syn, vzájemně si šlapali na paty. Byl tu malý stůl, na němž sedával starý se zkříženýma nohama jako Turek a šil. U okna stál šicí stroj. Celou čtvrtinu místnosti zabírala polička s otlučeným nádobím. V okně se nudila zaprášená pelargonie.
Emanuel starší zametal se vzdorovitým výrazem člověka, jemuž tato práce nepřísluší, a pak postavil smeták do kouta.
"A teď se dáš do vaření, když to jináč nejde," řekl si, neboť byl zvyklý provázeti tento úkol hlasitou rozpravou.
"Tak co: Nejdřív abys postavil na maso," děl a vytáhl z poličky železný hrnek.
"Dobrá. A teď musíš zatopit. Staň se!"
Zchumlal kus večerníku, nacpal jej do kamen a naložil dříví s uhlím.
"Ještě žes nezapomněl včera nadělat třísky," pochválil se, "tvůj vypečenej synáček by to neudělal."
"Hoř, člověče," napomenul oheň, "kamna přeci dělaj dobrotu, neb jsem je sám včera dával do pořádku." Postavil si u nohou škopek s vodou a jal se škrábat brambory.
"No, jste to vy, brambory," oslovil je mračně, "jakým právem se jmenujete brambory? Voříšky jste, a platil jsem korunu kilo. To je, pořádek?"
"Jakou vomáčku bych měl udělat? Nejlepší bude cibulová. Tak zaprášíš jíšku, že jo?"
Uposlechl se a počal míchat jíšku, prozpěvuje si se zádumčivým výrazem píseň "Hoši neženatý, proč se neženíte?"
"A že ten kluk netáhne? No jo, on musí s kamarádama vyjednávat. Oni na něho čekají, aby je osvítil. S cizejma má rozumů kilo, ale vlastní táta neplatí. Tohle je ta solidarita. No, šak... Já ti tvoje kamarádšofty vyženu. Už se na to dost dlouho dívám."
Stařík skončil oběd, i posadil se na truhlík u kamen a zádumčivé pohlížel do plamenů. I myslil na to, že polévka dává sílu, ale maso musí být mladé, a že ten čas utíká. Podíval se na hodiny: "Mladej pán by měl už tu být," řekl si.
Vtom syn vešel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.01.2020

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Karel Poláček - Muži v offsidu (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­