ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

   
­­­­

Bylo nás pět (9)

Humoristický román, který zachycuje klukovská dobrodružství na malém městě. Hlavním hrdinou je Péťa Bajza a jeho další čtyři kamarádi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Franze Kafky v Praze roku 1994 (1. vydání tamtéž). Text k vydání připravila a ediční poznámkou opatřila Jarmila Víšková. Počet stran: 205. ISBN: 80-85844-06-0.

OBSAH:

Hlavní hrdina Péťa Bajza je synem majitele koloniálu, má sestřičku Mančinku a u nich doma pracuje služka Kristýna, která má chlapce. Péťa patří do skupinky party hochů (Tonda Bejval, Čenda Jirsák, Éda Kemlink a Josef Zilvar z chudobince). Jejich protivníky jsou Habrováci a Ješiňáci ze sousedství.

Jednoho dne se rozhodnou vyrazit na válečné tažení proti nim, ale to se zvrhne ve zbabělý útěk z důvodu přesily Habrováků.
Poté Tondu napadne, že by si mohli ochočit vosy a vyrábět med, ale tento pokus se zvrhne ve zběsilý útěk a mnohá bodnutí vosami.

Kluci společně čtou mnohé dobrodružné knihy a chtěli by se vypravit na cestu do Itálie, a proto začnou šetřit na dalekou cestu. Dívky si z nich dělají srandu, že jejich pár uspořených korun rozhodně nebude stačit ani na cestu autobusem do blízkého města, načež kluci označí holky za blbé a neschopné.

Následně se Péťa skamarádí s Otakárkem Soumarem, jenž je pod přísným dohledem paní vychovatelky. Půjčuje mu dobrodružné a detektivní příběhy, a všichni se jdou společně modlit na silnici, aby jim procházející procesí dalo nějakou korunu. Paní vychovatelka je zrovna přistihne a Péťovi je vytknuto, že Otakárka svádí k špatným mravům.

Všech pět kamarádů a Eva Svobodová z cukrárny chtějí navštěvovat místní kino a díky Zilvarovi z chudobince se naučí prolézat oknem do kina a načerno sledovat promítané filmy. Jejich praktiky jsou však nakonec odhaleny.

Všem pěti klukům se naneštěstí podaří utratit všechny našetřené peníze, a proto nemůže jít Péťa na cirkusové představení. Začne se chovat uctivě, mluvit spisovně a zdravit otravného pana Fajsta, jenž si zakládá na uctivém pozdravu. Jeho otci je to divné a myslí si, že snad jeho syn onemocněl. Následně se skutečně podaří vylákat celou rodinu na cirkusové představení, kde se setkává se svými kamarády i Evou Svobodovou. Chlapci obdivují krásná cizokrajná zvířata, o kterých se ve škole neučí a touží se podívat na představení ještě jednou. Začnou pomáhat s chovem zvířat, ale jejich plány jim přetrhne Otakárkova vychovatelka, která Otakárka odvleče domů.

Poté končí školní rok a všichni žáci s výjimkou dvou propadlíků postupují do dalšího ročníku a mohou jít s poklidem na prázdniny.
Péťa má povedené příbuzné Vařečkovi, kteří chodí slídit k nim domů, co mají k obědu a jak si finančně vedou. Musí před nimi skrývat husu, kterou mají k jídlu.

Po prázdninách všichni opět nastupují do školy. Za několik dní se udělá Péťovi nevolno a onemocní spálou. Ve svém blouznění se mu zdá, že mu tatínek koupil slona Jumba a nechali mu obstarat červenou čepičku. Následně se vydá se svými čtyřmi kamarády a Evou na dalekou cestu do Indie, kde se seznámí přes českého krejčího s maharádžou a jeho princeznou. Zilvar se ožení s princeznou a Tonda hodí ve vzteku po Zilvarovi zkažené pštrosí vejce. Následně se strhne bitka, kdy se veškerý vztek obrátí proti Péťovi, který za nic nemůže. Péťa se lekne a probudí se. Poté mu dochází, že asi všechno, co v Indii zažil, byl jen sen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 29.06.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­