ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Hlavní přelíčení (2)

  • román

Příběh železničáře z pražské periférie dvacátých let dvacátého století, posedlého touhou po majetku, který se stane nejprve podvodníkem a nakonec vrahem.
Román byl inspirován zážitky z autorovy soudničkářské praxe - sleduje osud a pád člověka, jenž byl příliš neschopný, aby majetek získal poctivě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Franze Kafky v Praze roku 19997 (6. vydání). K vydání připravila a ediční poznámky napsala Zina Trochová. Počet stran: 284. ISBN: 80-85844-22-2.

OBSAH:

V domku na pražském předměstí žije starý Barchánek, u něhož bezplatně bydlí dcera s mužem Josefem Maršíkem a dvěma dětmi. Starý Barchánek je člověk neobyčejně spořivý, ba až lakomý, a tak s velkou nevolí snáší přítomnost dcery a zetě ve vlastním domku. Velmi rád by místnost obývanou Maršíkovými pronajal pánům z Prahy a pravidelným nájemným zvětšoval svůj milovaný kapitálek.

Střetne se tedy jednou s Maršíkem ve slovní potyčce a vyzve ho, aby se s rodinou odstěhoval. Maršík je člověk žvanivý, nepříliš chytrý, ale mimořádně samolibý a v návalu furiantství prohlásí tchánovi, že jeho byt vlastně nepotřebuje, že se vystěhuje a postaví si vlastní domek!

A jak řekl, tak musel učinit, neboť Maršík si hodně zakládal na svém mužném slově.
Přemýšlí proto, jak plán o vlastním domku uskutečnit. Jedinou velkou závadou Maršíkova úmyslu je naprostý nedostatek peněz.
Výsledkem jeho úvah, jak si k nim dopomoci, je inzerát, který k němu přivede služebnou Alžbětu a jejích 17.000,-.
Poctivá Alžběta ale netuší, že se za rozšafným mužem v nejlepších letech, jenž se má stát v budoucnu jejím snoubencem a pak manželem, skrývá otec dvou dětí. Věří Maršíkovi natolik, že mu odevzdá své úspory, když chce pořizovat nábytek do jejich společné domácnosti.
Maršík peníze přijme a pozvolna je utrácí, zapomněv přitom úplně na svůj původní úmysl s domkem.

Nakonec se dostal tam, kam nechtěl, a když věc je už tak pokročilá, že přiznat se již nelze a Alžběta od něj navíc očekává sňatek, rozhodne se ji odstranit...

Svůj plán skutečně provede, nicméně takovým průhledným způsobem, že se mu velmi brzy ocitne policie na stopě a on je záhy zatčen.

Ve vlastní duši je velmi zmaten a necítí se vinen, poněvadž v nedostatku autokritiky považuje všechny své činy za správné.
Přesto je odsouzen k trestu smrti...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 27.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Hlavní přelíčení (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­