ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Muži v offsidu (2)

  • nebo též Muži v ofsajdu
  • podtitul: Ze života klubovních přívrženců
  • humoristický román z roku 1931

Děj románu se odehrává na pražském Žižkově a samozřejmě na Letné někdy kolem roku 1930. Ústřední postavou celého děje je Emanuel Habásko mladší, jehož jméno je v knize zkráceno na Eman. Eman je synem krejčího stejného jména, jenž jej po smrti manželky od Emanova dětství vychovává zcela sám. Eman je vyučeným truhlářem, jenže k práci se zrovna moc nemá. Zato je vášnivým a zarytým fotbalovým fanouškem místního klubu Viktorie Žižkov. Eman se dostane do sporu s panem Richardem Načeradcem, jehož zálibou je také fotbal, avšak je příznivcem odvěkého rivala Žižkova, klubu Slávie. Po jejich konfliktu, který vyústí dokonce ve vzájemné napadení a skončí až na policejní stanici, oba zjišťují, že vlastně mají společného koníčka, jenž je spojuje - kopanou.
I přestože je celá kniha prostoupena obrazem fotbalového fanouškovství, objevuje se zde i milostná zápletka, a to mezi Emanem a Emilkou Šefelínovou. Tato mladá dvojice se seznamuje prostřednictvím paní Načeradcové v módním salónu a okamžitě se do sebe zamiluje. Jejich lásce však nepřeje Emilčin otec. I přes jeho zákaz se spolu ale nadále scházejí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2016 (1. vydání tamtéž). Ilustrovala Adriana Kabeleová. Počet stran: 219. ISBN: 978-80-7287-211-4.

STRUČNÝ DĚJ:

Jedná se o veselé vypravování, jež nás seznamuje s několika hrdiny nezdravé sportovní vášně.

Krejčí Emanuel Habátko má syna Emana. Hoch je lenivý a lehkomyslný povaleč, jehož jediným životním cílem je kopaná.

V jednom zápase se seznámí se svým budoucím zaměstnavatelem Načeradcem, jenž je rovněž horlivým sportovcem.

Eman se nakonec ožení se slečnou Emilkou Šefelínovou, dcerou vášnivého přítele sportu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 29.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Muži v offsidu (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­