ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Bylo nás pět (10)

  • Literární směr: meziválečná literatura
  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: román

Bylo nás pět je humoristický román Karla Poláčka, ve kterém autor vzpomíná na své dětství v Rychnově nad Kněžnou. Vypravěčem a zároveň hlavním hrdinou je školák Petr Bajza. Kniha je poměrně volným sledem jednotlivých příhod a dobrodružství, jež potkávají vypravěče a jeho čtyři kamarády. Kouzelná knížka, napsaná v době okupace, byla zároveň i autorovým posledním dílem a našla velkou odezvu mezi čtenáři všech kategorií.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2013 (6. vydání tamtéž). Počet stran: 188. ISBN: 978-80-00-03069-2.

TÉMA:

Nezbednosti chlapců z malého městečka.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Petr Bajza - chytrý chlapec, veselý, rošťák, má velkou představivost

JAZYKOVÁ VRSTVA:

Spisovný jazyk, hovorová a nespisovná čeština, záměrně špatný slovosled

AUTORSKÝ STYL:

Snaha zobrazit dítě v každodenním životě, lehký a čtivý styl psaní

STRUČNÝ DĚJ:

Péťa Bajza je malý chlapec, jenž žije s tatínkem, maminkou, služkou Kristýnou a později se sestrou Mančinkou na malém městě. Jeho otec provozuje koloniál. Petr kamarádí se čtyřmi chlapci: Tondou, Zilvarem, Čeňkem a Édou, s nimiž zažívá spoustu dobrodružství a bojují spolu proti přespolním chlapcům - Habrovákům. Dozvíme se také, že Péťův bratr Láďa studuje v Sudetech. A tak když jednou za čas přijede, celá rodina je šťastná, že ho zase vidí. Láďa společně s Péťou například pomohou tatínkovi různými triky dostat dlužné peníze od dlužníků. V poslední části knihy Péťa ochoří. Díky vysokým horečkám blouzní. Zdá se mu sen, jak se svými kamarády a Evičkou z cukrárny (do které je tajně zamilován) odjíždí do Indie na slonu Jumbovi, kterého mu koupí tatínek. Zde zažívají ještě větší dobrodružství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýna.MK, 23.06.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­