ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Vše pro firmu

Hlavními postavami tohoto románu jsou Adolf Štorkán, jeho syn Jiří, sluha Hustoles a zaměstnanci firmy. Děj se odehrává v Praze za autorovi současnosti. Adolf Štorkán neviděl šest let svého syna, který se má vrátit z ciziny, kde studoval. Po příjezdu přebírá vedení ve firmě, za svého otce. Mladý pán vládne přísně a důsledně. Otec je rád, neboť nemiluje starosti a raději si užívá radosti života. I zaměstnanci jsou z vedením spokojeni, protože tam nastolil řád a pořádek. Jednoho dne se ve firmě objeví lichvář Pšáda, který chce proplatit směnku. Jiří se zlobí na lehkomyslného otce, ale s pomocí sluhy vše vyřeší a splatí. Spolu s Hudtolesem se rozhodnou, že staříka ožení, aby se zklidnil a napravil. Hustoles tedy jednoho dne zavítá do domu paní Antonie Kultvašerové-Nebuželské, která je zprostředkovatelkou sňatků. Objasní jí, co potřebují, že musí oženit jednoho staršího pána a chtějí, aby mu tedy našla nevěstu. Paní Antonie tak učiní, ale nic jak má být, se jim nakonec nepodaří a ožení se sami. Hustoles s paní Antonií, zprostředkovatelkou sňatků a Jiří se svou sekretářkou Jarmilkou; a mají spolu syna.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě zaujala svým komickým obsahem a byla i čtivá. Autor knihu napsal z důvodu, že chtěl ukázat, jaký může být rozdíl mezi chováním otce a syna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucka, 10.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Vše pro firmuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­