ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

   
­­­­

Cirkus Humberto (2)

Klasická kniha české literatury je poutavým a procítěným vyprávěním o 4 generacích slavné rodiny cirkusových umělců.
Na pozadí zasvěceného líčení pestrého života lidí z maringotek a manéží defilují v knize nejrozmanitější postavy artistů, klaunů a krotitelů, bezvýhradně spjatých s životem pod cirkusovým stanem. Na osudech hlavního hrdiny ukazuje autor život celé mezinárodní společnosti umělců, která prodělává svůj vývoj od malého, bezvýznamného kočovného cirkusu až po atrakci světové pověsti, a posléze se mění ve varietní divadlo.
Kniha je specifickým obrazem období konce 19. a počátku 20. století s neopakovatelnou atmosférou tohoto výjimečného povolání.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2017. Počet stran: 517. ISBN: 978-80-7390-612-2.

OBSAH:

Když se český zedník Antonín Karas, který hledá zaměstnání v Hamburku, uchytí v cirkusu Humberto jako stavěč a muzikant, je tento cirkus zrovna na vrcholu své slávy. S Karasem vstupuje do proměnlivého kočovného života a cirkusové manéže i jeho syn Vašek, kterému se cirkus stane domovem a sdružení lidí od cirkusu (nejrůznějších charakterů z rozličných končin) rodinou, v níž pevně zapustí kořeny. Pro 7letého hocha je nové prostředí lákavým světem, jenž mu slibuje splnění ctižádostivých tužeb.

Z nadšeného chlapce, jenž si dobrosrdečností a dychtivou zvídavostí získává srdce ostatních, vyrůstá čestný a poctivý muž, obdivovaný jezdec a krotitel šelem. Život v cirkuse ale pro Vaška neznamená jen úspěch, dobrodružství a změnu, ale také hodně tvrdé práce a sebezapření.

První skutečnou oběť přináší Vašek svému povolání, když se zřekne své lásky a ožení se s dcerou majitele cirkusu, jak to vyžaduje zájem podniku. Ujímá se vedení cirkusu, zvyšuje jeho uměleckou úroveň, jenže doba je nepříznivá a zhroucení není možné již zabránit.
Mladý Karas nevěší hlavu, zachraňuje, co se dá a zakládá v Praze varieté a jméno Humberto žije dál v tomto podniku.

Pozdější léta přináší další zklamání. Karasovo manželství ztroskotá a syn Petr prozrazuje sklony, ve kterých není ani jiskry otcova či matčina uměleckého nadání. Karas však pokračuje ve své práci a zůstává věrný svému poslání. A osud se mu odměňuje... Z měšťácky nezáživného Petrova manželství vyrůstá nový talent pod Karasovým vedením, jeho vnučka Lidka, jež svým tanečním uměním znovu proslaví jméno Humberto ve světě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Méďa, 12.10.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Cirkus Humberto (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­