ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Barbusse Henri (*17.05.1873 - †30.08.1935)

­­­­
Henri-Barbusse.jpg

Henri Barbusse byl francouzský prozaik, dokonce i novinář či politik. Studoval literaturu a filozofii v Paříži.

Do literatury se nejprve zapsal několika sbírkami. Ve své novinářské činnosti působil především jako kritik, kde ho upoutal zejména Emile Zola.

Jeho život se změnil příchodem 1. světové války. Roku 1914 neváhal a narukoval jako dobrovolník.

Jeho protiválečný a nejznámější román Oheň vznikal v zákopech a vojenských nemocnicích. Tento román mu ve velmi krátké době přinesl úspěch.

Jeho protiválečný postoj přispěl k obdivu komunismu. Stal se členem Komunistické strany Francie. Často cestoval do SSSR. Proto není divu, že brzy sepsal francouzsky oslavný životopis Stalina.

V roce 1917 založil protiimperialistickou skupinu Clarté, která existuje dodnes. Tato skupina seskupovala levicové spisovatele a vydávala stejnojmenný časopis. Mezi její členy patřili například Romain Rolland, Heinrich Mann, G.B.Shaw, Stefan Zweig, Upton Sinclair. Podobná skupina Clarté vznikla také v Československu v meziválečném období. Sem patřili J.Hora, Antonín Sova, Fráňa Šrámek, Ivan Olbracht, S.K.Neumann.

Barbusse zemřel v Moskvě, byl pohřben na pařížském hřbitově Le Pére Lachaise.

DÍLO:

Počátky jeho děl, a to hlavně básní, byly zřetelně ovlivněny romantismem, poté hlavně jeho romány byly ovlivněny především naturalismem.

Romány

Peklo - toto dílo vychází ze Zolova naturalismu a zobrazuje moderní velkoměsto
Oheň - román je věnován padlým kamarádům ve válce, a proto není divu, že román popisuje život vojáků na frontě
Jasno - román volně navazující na Oheň, autor zde odsuzuje válku

Eseje

Světlo v propasti

Reportáže

Různé zprávy, Rusko

CITÁTY AUTORA:

Láska je jediná síla, která dokáže změnit nepřítele v přítele.

Láska milence jenom spojuje, nikoli připoutává. Přestože se spolu zachvívají a prohýbají současně a že kousek těla je jim společný, jsou přece strašlivě sami, neboť každý klesá sám a neví kam. Prožívat spolu vzájemnou rozkoš - jaké to odloučení jednoho od druhého!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 26.06.2008

   
­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Henri BarbusseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)