ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poláček Karel (*22.03.1892 - †21.01.1945)

­­­­

Bylo nás pět (12)

Poláčkův román Bylo nás pět z velké části líčí komické a dobrodružné příhody školáka Petra Bajzy, které zažívá s partou stejně starých kamarádů. Péťa, jenž je nejen hlavním protagonistou, ale zároveň i vypravěčem, skrze svoji optiku zachycuje i svou rodinu a řadu významných prvků nejen svého dětského světa, ovšem také i život na maloměstě, do jehož prostředí je děj zasazen.
Karel Poláček psal román Bylo nás pět v době druhé světové války a dokončil ho krátce před svou deportací do Terezína. Vydání se tak jeho poslední dílo dočkalo až v roce 1946 (po autorově smrti). Text nese výrazné autobiografické prvky a bývá obvykle interpretován jako autorův únik z bezútěšné válečné atmosféry kulturní a společenské ostrakizace do vzpomínek na jeho dětství, díky čemuž román nabývá výrazně idylického, ale zároveň i zřetelně melancholického charakteru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1984 (7. vydání tamtéž). Ilustroval Jiří Fixl. Počet stran: 315.

OBSAH:

Hlavní postavou knihy je Petr Bajza, chlapec, který rád provádí lumpárny se svými čtyřmi kamarády: Čeňkem Jirsákem, Edou Kemlinkem, Tondou Bejvalem a Josefem Zilvarem z chudobince. Nepřáteli těchto chlapců se stali Habrováci a Ješiňáci, se kterými často bojovali.

Chlapci si spolu velmi rádi hráli. Tonda například vymyslel hru, ke které potřebovali papírové krabice. Proto se Petr vplížil do obchodu tety a strejdy Vařekových s cílem dané krabice ukrást. Jindy se zase rozhodli zmocnit vosího hnízda, ale chlapci vyvázli pouze poštípaní od vos a bez hnízda.

Jednou do města přijel cirkus Rudolfi, do kterého si Petr moc přál jít. Z tohoto důvodu mluvil spisovně, byl hodný, nepral se a chodil do houslí, do kterých jindy nechodil. Jelikož to rodiče považovali za samozřejmost, musel poprosit tatínka. Tatínek byl proti, že za cirkus nebude vyhazovat peníze, ale nakonec ho Petr přemluvil. Byl sice velmi šťastný, že mohl jít do cirkusu, ovšem pouze jedna návštěva Petrovi nestačila. Chtěl vidět všechna představení, na která však neměl dostatek peněz.

Cirkus z města odjel. Když šel Petr následujícího dne do školy, nemyslel na nic jiného než na cirkus. Po chvíli se mu však udělalo špatně, vše viděl rozmazaně, a tak ho kamarádi museli odvést domů. Lehl si do postele a rodiče k němu zavolali doktora. Ten řekl, že přijde večer a Petr usnul...

Zdálo se mu, jak tatínka žádá, aby mu koupil slona. Tatínek mu po dlouhém přemlouvání vyhověl a slona pojmenoval Jumbo. Chtěl s Jumbem do Indie i se svými kamarády a Evou, dcerou cukráře, která mu nosila bonbony od nich z obchodu. Ale Jumbo do Indie nechtěl, dokud mu Petr nedá ušít zlatě prošívanou červenou čepici. Petr mu přání splnil a s požehnáním rodičů vyrazili do Indie. Tam vyhledali českého krejčího Brabce, jenž tou dobou šil šaty pro mahárádžu. Nabídl návštěvníkům, aby šli s ním a chlapci souhlasili. Palác byl nádherný a mahárádža chlapce pozval na lov, při němž Petr ulovil přinejmenším šedesát tygrů. Jen Zilvar se neúčastnil lovu, jelikož si povídal s princeznou, mahárádžovou dcerou. Oba se do sebe zakoukali a nehnuli se od sebe ani na krok. Mahárádža si Zilvara vážil, čímž se stal Zilvar pyšným a se svými kamarády se již nebavil. Zilvar se rozhodl požádat mahárádžu o ruku princezny, toho však otázka popudila a nechal Zilvara zavřít do vězení. Mahárádžova žena se za něj naštěstí přimluvila, a tak mu mahárádža nechal položit tři těžké otázky. Jelikož Josef všechny uhodl, mohl si vzít princeznu za svou ženu. Chlapci na něho byli stále naštvaní, proto Tonda vymyslel pomstu. Při obřadu na Zilvara hodil vejce, jež se mu rozbilo o hlavu. Zilvar byl naštvaný, myslel si, že byl záškodníkem Petr. V celém chrámu se strhla rvačka, ale v ten moment se Petr probudil...

To už již u jeho postele seděli lékař, matka, otec a Kristýna, jejich pomocnice. Lékař konstatoval, že má Petr spálu. Petr chtěl vědět, jak celá výprava ve snu dopadne, snažil se tedy ještě rychle usnout, jenže sen již nepokračoval. Když se na výpravu po Indii ptal kamarádů, Evy i rodičů, zda si něco nepamatují, všichni se mu smáli.

HLAVNÍ POSTAVA:

Petr Bajza - rád dělal lumpárny s kamarády; líbí se mu kamarádka Eva a on se líbil jí, ale nechtěl si to připustit, protože by se mu kamarádi smáli; uměl být ale hodný a chovat se slušně, když to situace vyžadovala

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 28.02.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bylo nás pět, Bylo nás pět (2), Bylo nás pět (3), Bylo nás pět (4), Bylo nás pět (5), Bylo nás pět (6), Bylo nás pět (7), Bylo nás pět (8), Bylo nás pět (9), Bylo nás pět (10), Bylo nás pět (11), Bylo nás pět (12), Bylo nás pět (13), Bylo nás pět (14)
-Bylo nás pět (rozbor)
-Hlavní přelíčení, Hlavní přelíčení (2)
-Hostinec U kamenného stolu, Hostinec U kamenného stolu (2)
-Hrdinové táhnou do boje
-Michelup a motocykl
-Muži v offsidu, Muži v offsidu (2)
-Podzemní město
-U nás v Kocourkově (filmová verze)
-Vše pro firmu, Vše pro firmu (2)
Čítanka-Bylo nás pět, Bylo nás pět (2), Bylo nás pět (3), Bylo nás pět (4), Bylo nás pět (5), Bylo nás pět (6), Bylo nás pět (7), Bylo nás pět (8), Bylo nás pět (9), Bylo nás pět (10), Bylo nás pět (11)
-Edudant a Francimor, Edudant a Francimor (2), Edudant a Francimor (3), Edudant a Francimor (4), Edudant a Francimor (5), Edudant a Francimor (6), Edudant a Francimor (7), Edudant a Francimor (8)
-Hedvika a Ludvík
-Hlavní přelíčení, Hlavní přelíčení (2), Hlavní přelíčení (3)
-Hráči
-Hrdinové táhnou do boje
-Lehká dívka a reportér
-Michelup a motocykl, Michelup a motocykl (2), Michelup a motocykl (3)
-Muži v offsidu, Muži v offsidu (2), Muži v offsidu (3), Muži v offsidu (4), Muži v offsidu (5), Muži v offsidu (6), Muži v offsidu (7), Muži v offsidu (8), Muži v offsidu (9), Muži v offsidu (10), Muži v offsidu (11), Muži v offsidu (12), Muži v offsidu (13), Muži v offsidu (14), Muži v offsidu (15), Muži v offsidu (16)
-Okresní město
-Otec svého syna
-Pásky na vousy
-Podzemní město, Podzemní město (2)
-Povídky izraelského vyznání
-Povídky pana Kočkodana, Povídky pana Kočkodana (2), Povídky pana Kočkodana (3)
-Vše pro firmu
-Vyprodáno, Vyprodáno (2)
-Židovské anekdoty
-Žurnalistický slovník
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Poláček - Bylo nás pět (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)