ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 2x Prosím, ohodnoť práci

Jaký typ knih je nejlepší a stane se nějaký z nich někdy zastaralý?

Co je lepší? Koupit si štos slepených papírů, jednu elektronickou placku anebo si prostě stáhnout několik MP3 souborů na flash disk? Dnes se zamyslím, jestli je lepší audiokniha, e-kniha nebo ta obyčejná, papírová. Stane se někdy, že jedna varianta bude kompletně vytěsněna?

Začneme audioknihou. Jde o mou oblíbenou variantu, jelikož se při jejím poslechu nemusí člověk extra namáhat. I když samozřejmě existují knihy, které si raději přečtu, jelikož si prostě nestíhám všechno srovnat v hlavě. Audioknihu může poslouchat rovněž více lidí najednou, nezatěžuje naše oči, tudíž se taková kniha může poslouchat třeba i v autě. U audio verze knihy ale záleží hodně moc na tom, kdo ji čte. U některých předčítačů to leckdy vypadá, že je k tomu snad přinutili, čtou řádky pomalu a znuděně, až by člověk usnul. Hodně se mi líbí, když člověk, jenž knihu předčítá, děj prožívá, respektive jde-li z jeho projevu poznat, že se mu líbí. Ale naopak mi vadí, když někde udělá chybu nebo když se používá příliš moc hudby.

Nyní přejdeme k e-knihám. Ty můžeme číst na speciální čtečce nebo na klasickém počítači, mobilu či tabletu. Čtečku považuji za lepší variantu, neboť má tzv. E-Ink displej, to znamená, že na rozdíl od jiných zařízení nám nesvítí do očí. Na čtečce mě navíc nic neruší od čtení, třeba na rozdíl od tabletu. Oproti audioknihám se na čtečkách taky lépe dělají záložky - poslouchám-li totiž knihu na více místech (například v autě a doma), musím si vždy zapamatovat, kolikátý soubor jsem naposledy poslouchal.

A zbývají nám ještě obyčejné papírové knihy. Ty se mi čtou asi nejhůř, jde-li o tlustou knížku (300 a více stránek). Takové knihy prostě nedokáži rychle přečíst. Navíc čtu-li něco večer v posteli, většinou si opírám hlavu o ruku, což má za následek, že mě další den bolí obojí! Pokud ale vyjde nějaká nová kniha, mohu si ji koupit v originále ihned a nemusím čekat na audioknihu, až ji ve vydavatelství přečtou a zpracují. Plusem papírových knih je, že se určitě lépe archivují do budoucna.

Bude někdy jedna z těchto variant vytěsněna? Zatím to tak nevypadá, jelikož existuje plno knihkupectví, ve kterých se začínají pomalu objevovat audioknihy na DVD. Je i dost on-line obchodů pro všechny typy knih a hodně titulů se dnes dá stáhnout i zadarmo.
Po světě stále najdeme plno zastánců všech typů knih. Možná někdy v budoucnu budou úplně vytěsněny tištěné knihy, ale to bych tipoval nejdříve za sto až sto padesát let.

A co vy, jaký formát knihy se nejlépe čte vám?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pjótr, 16.09.2015

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jaký typ knih je nejlepší a stane se nějaký z nich někdy zastaralý?Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­