ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Obsluhoval jsem anglického krále (9)

Román je autorem popisován jako soubor povídek, což dle rozdělení a obsahu jednotlivých kapitol tomuto značení odpovídá, ačkoliv délka celého díla přesahuje obecný rámec souboru povídek. Jednotlivé kapitoly jsou propojeny pouze postavou vypravěče, muže, jenž vypravuje svůj životní osud. Proto i tento román se může považovat za vzpomínkovou prózu.
Postava Jana Dítěte je značně nekoherentní. Většina jeho zásadních rozhodnutí není ničím motivována a jeho kariérní postup není výsledkem jeho tvrdé práce, ale vnějších vlivů (protekce jeho německé ženy). Jako by hlavní hrdina zakrněl ve fázi mladého adolescenta se všemi impulzy, jež toto období provázejí...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2006 (2. vydání tamtéž). Ilustroval Michal Machat. Počet stran: 190. ISBN: 80-204-1565-3.

LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT:

Literární/obecně kulturní kontext

Dílo vzniklo ve druhé polovině 20. století, přesněji roku 1971. Autor v něm zachycuje politický vývoj na našem území před a po druhé světové válce. Jelikož byla československá kultura 70. let poznamenána náhlou normalizací a cenzurou, nesměl ani Bohumil Hrabal několik let oficiálně publikovat. Proto mnoho Hrabalových děl (včetně románu Obsluhoval jsem anglického krále) vycházelo v samizdatu nebo díky exilovým nakladatelstvím.
V literatuře té doby vyniká próza venkovská, historická a vědeckofantastická.
K Hrabalovým českým současníkům patřil Ota Pavel (soubor povídek Smrt krásných srnců), Radek John (Memento), Josef Nesvadba, Josef Škvorecký (román Zbabělci), Milan Kundera (román Nesnesitelná lehkost bytí), Ludvík Vaculík (román Morčata) a mnoho dalších.

Dílo v kontextu autorovy tvorby

Bohumil Hrabal se narodil roku 1914 v Židenicích (dnešní součást Brna). Přestože nepatřil k nejvzornějším studentům, vystudoval právnickou fakultu. Za svůj život vystřídal mnoho profesí (železniční dělník, pojišťovací agent, obchodní cestující...), což využil při psaní svých knih. Kvůli své odvážné tvorbě nesměl po roce 1970 několik let oficiálně publikovat. Svým stylem psaní navázal na Haškovo vypravěčství, tzv. pábením (hospodský způsob vyprávění).
Právě surrealismus měl na Hrabala významný vliv. Z jeho rozsáhlého díla je třeba zmínit světově proslulou novelu Ostře sledované vlaky, která byla i zfilmována, sbírku povídek Perlička na dně a nakonec i slavný román Obsluhoval jsem anglického krále.

Dnes je Hrabal považován za jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KNIZE:

Literární druh a žánr

Epika, vývojový román

Časoprostor

Čechy, různé hotely, 20. - 50. léta 20. století

Téma, motivy, hlavní myšlenky

  • hlavní téma: jak těžké je stát se uznávaným člověkem ve společnosti
  • motivy: bohatství, moc, erotika, optimismus, kritika totalitních režimů
  • hlavní myšlenka: nelze se neustále srovnávat s bohatšími či úspěšnějšími lidmi; důležité je být v životě vyrovnaný a spokojený

Vypravěč/lyrický subjekt

Ich-forma, zajímavé prostředky pro upoutání čtenářovy pozornosti: Dávejte pozor, co vám teďka řeknu.

POSTAVY A DĚJ:

Hlavní postavy

  • Jan Dítě - vypravěč, číšník; malý vzrůst; modrooký, světlovlasý; odhodlaný, opovrhovaný společností, snaží se být uznávaný
  • Líza - Janova německá manželka; učitelka tělocviku; nacionalistické smýšlení; získala cenné známky; umírá za války
  • vrchní Skřivánek - vrchní v hotelu Paříž; velkým životním vzorem pro Jana; ve společnosti velmi uznávaný; obsluhoval anglického krále

Vedlejší postavy

Mnoho vedlejších postav (např. syn Jana a Lízy Siegfried)

Děj

Děj je velmi rozsáhlý a nehraje tak velkou roli. Důležitější je psychologický vývoj hlavní postavy.

Číšník Jan Dítě se neustále snaží kompenzovat svůj malý vzrůst tím, že získává peníze, díky kterým bude uznávaným člověkem. Stále získává vyšší pozice, dokonce se později stane milionářem. I když má už hodně peněz, stále není uznáván mezi bohatými. Začne žít úplně jiný život, zaměřený více na přírodu. Je šťastný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mrtaf, 09.11.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­