ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Příliš hlučná samota (3)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Odeon, 106 stran, Praha 1989

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává v Praze na konci druhé světové války a začátku socialistické éry

HLAVNÍ POSTAVA:

Hanťa - starší člověk, samotář, 35 let pracuje u hydraulického lisu, má rád knížky a filozofii, neumí se přizpůsobit, pije pivo a vzdělává se proti své vůli

OBSAH:

Hanťa lisuje knížky, které v sobě skrývají krásné myšlenky, nad nimiž medituje, proto pracuje velice pomalu. Knihy si také nosí domů, celý jeho byt je jimi plný. Dennodenně se dívá na neštěstí, které ho velmi zarmucuje, když lis ničí knihy. Také viděl likvidaci velké knihovny a spálení mrtvoly své matky. Dozvídá se, že krysy v pražských kanálech mezi sebou vedou boje. Když sleduje lidi okolo, připadá mu, že se lidé chovají jako krysy. Dospívá k názoru, že nebesa nejsou humánní. Má být přeložen na jiné oddělení. Místo něj nastupují lidé, kteří pracují rychle a bezmyšlenkovitě, tedy "dobře". Takovémuto stylu práce se ale Hanťa nemůže přizpůsobit. Tito lidé si mohou dopřát dovolenou v Řecku, ačkoli nic netuší o řeckých filozofech nebo dějinách. Hanťa se jede podívat na supermoderní lis, který je mnohem výkonnější než jeho hydraulický. Tyto změny ve společnosti na něj špatně působí. Chce spáchat sebevraždu. Ale ta proběhne jenom ve snu. Hanťa vzpomíná na svoji lásku Mančinku nebo na cikánku, se kterou žil, než ji poslali do koncentračního tábora. Svět ho přesvědčil o tom, že není humánní, Hanťa se utíká do své samoty.

ZNAKY:

  • novela
  • Hrabal se inspiroval surrealismem, text vypadá jako automatický, ale přitom je promyšlený
  • dlouhá souvětí

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nebesa nejsou humánní, tedy lidé se nechovají dobře, ani on se nechová dobře, protože ničí krásné knížky. Ženy, které měl rád, také špatně skončily.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi docela líbila, i když mi uniklo několik věcí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Příliš hlučná samota (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­