ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

   
­­­­

Ostře sledované vlaky (14)

Autor vykreslil několik postaviček zaměstnanců nádraží od dobráckého přednosty stanice přes erotomana výpravčího a naivní telegrafistku až k mladému elévovi trpícímu milostnými komplexy, jehož ústy je celý děj vyprávěn.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1980 (5. vydání). Ilustroval Karel Vaca. Počet stran: 88.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Bohumil Hrabal byl český významný prozaik, nejpřekládanější spisovatel 20. století. V jeho dílech se často objevují prvky autobiografičnosti.
Kniha Ostře sledované vlaky byla poprvé vydána v roce 1965.

HLAVNÍ POSTAVY:

Miloš Hrma - mladý začínající výpravčí, je citlivý a lítostivý
výpravčí Hubička - "donchuán", velký milovník žen; nemá rád Němce; zaškoluje Miloše
přednosta stanice - hodný; má rád holuby
Máša - Milošova holka
Zdenička Svatá - telegrafistka
Viktoria Freie - Rakušanka; dodá bombu Hubičkovi
manželka pana přednosty

DĚJ:

Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je mladý začínající výpravčí Miloš Hrma, který právě bojuje s neúspěchy v milostném životě se svou dívkou Mášou, kvůli nimiž se pokusil vzít si život. Naštěstí je ale zachráněn. Po tomto pokusu o sebevraždu se zaškoluje jako výpravčí na železniční stanici, kudy pravidelně projíždějí ostře sledované německé vlaky převážející vojáky nebo zásoby.

Milošův školitel je veselý a bezostyšný výpravčí Hubička, jenž se dopustil mravního přestupku tím, že orazítkoval zadek telegrafistky Zdeničky. Miloš se během své služby seznamuje s manželkou pana přednosty, která mu pomáhá získat ztracené sebevědomí v oblasti erotiky. Také se seznamuje s krásnou Rakušankou Viktorií, s níž má jeden úspěšný sexuální zážitek. Viktorie ale hlavně přinese bombu, kterou chtějí Hubička s Milošem shodit na jeden z projíždějících vlaků.

Při této sabotážní akci se Miloš navzájem prostřelí s německým vojákem a oba umírají.

TEMATIKA:

Kniha pojednává o nesmyslnosti války.

KOMPOZICE:

Děj je psán chronologicky, obsahuje retrospektivu hlavního hrdiny, novela je rozčleněna do šesti kapitol. Ich-forma.

JAZYK:

Jazyk je zejména spisovný. Občas se také v přímých řečích vyskytují nespisovné, spíše až vulgární výrazy. Objevuje se i erotický podtext a černý humor.
Jednotlivé scény jsou většinou podrobně popisovány ve velmi dlouhých souvětích. Autor v knize užívá ironii a nevšední přirovnání. Jednou ze zvláštností jsou také absurdní scény, například když se Milošův dědeček snaží zhypnotizovat německé vojsko nebo orazítkovaný Zdeniččin zadek.

VLASTNÍ NÁZOR:

Zpočátku mi trvalo se do knížky pořádně začíst, ale asi od druhé poloviny jsem ji přečetla, jak se říká, jedním dechem. A i když mi vadily některé ne moc hezké scény, které autor podrobně popisoval, například když si Miloš podřezával žíly nebo dědečkova hlava mezi tanky apod. (za to ovšem nemůže autor, ale moje slabá povaha), tak mi autorův styl psaní vcelku vyhovuje a musím říct, že se mi kniha moc líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Josie, 09.06.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­