ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)


CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA:

Tato kniha je soubor sedmi povídek, které jsou psané v době "kultu osobnosti", jak praví autor. Povídky jsou zde především z chudého prostředí. Autor nám svým osobitým jazykem přináší zajímavé příběhy na první pohled nezajímavých lidí a krásně vykresluje celou atmosféru ubohých, leč přesto krásných prostředí.

Anděl
Postavy: závodčí, trestankyně Lenka, Atomový princ, pan Hulikán

Povídka je z vězeňského pracoviště, kde závodčí hlídá trestankyně, které pracují. Celou povídkou se prolíná motiv anděla, kterého závodčí spatří na hromadě na postýlce pro děti. Uvědomuje si, že on je vlastně takovým andělem, který pomáhá svým svěřenkyním, jako třeba dnes Lence. Každá z nich je totiž velice osamělá a snaží se různě otěhotnět i přes velké obtíže a tak se závodčí občas nedívá...

Prokopnutý buben
Postavy: biletář

Biletář vypráví, jak se snažil být vzorným a všechny, kteří rušili různá představení, kde trhal lístky, uklidňoval a umravňoval až do doby jednoho představení kvarteta, kdy mu začalo být všechno jedno a maléry mu začaly souznít s hudbou. Choval se takto i doma, načež velmi překvapil svou manželku i dceru, které ho znaly jen jako velkého morouse a puntičkáře. Celá věc vyvrcholila jednou, když na jedné straně zdi hrála Beethovenova symfonie a na druhé straně dechovka. Posluchači obou se navzájem nenáviděli, a tak jednou vylezli na zeď, kde se porvali, načež pan biletář spadl ze zdi a prokopl bubeníkovi buben.

Ingot a ingoti
Postavy: opilá dívka, Princ, hasič Karel, živnostník Bárta, doktor filosofie

Princ najde před hospodou opilou dívku, kterou vyhodil hostinský, že neplatí, a tak ji vezme s sebou do ubytovny, kde ji "půjčí" kamarádům. Hned se jí ujme hasič Karel. Poté, co se s ní poblaží, se dívka probere a oznámí jim, že ten den měla nastoupit na výkon trestu do pankrácké věznice. Princ se toho lekne a nechce mít oplétačky se zákonem, a tak jí pomůže ven oknem.
Druhá linie příběhu se odehrává na haldě, kde bývalý doktor filosofie s bývalým živnostníkem třídí kovový odpad, aby se mohl znovu přetavit ve vysokých pecích. Jejich řeči jsou o současné politické a sociální situaci, také se baví o Židech a jen tak mimochodem se zmíní, že se vysoká pec ucpala, protože při hašení nasála stříkačka z rybníka kluka, který se tam pak upekl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: feefee, 08.04.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­