ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

   
­­­­

Ostře sledované vlaky (10)

Slavná tragikomická novela, jejíž děj je situován do malé české železniční stanice na konci druhé světové války.
Touto malou stanicí projíždějí za války nacistické vojenské transporty a tato skutečnost bezděčně prověřuje charaktery hrstky lidí, kteří na tomto zastrčeném místě pracují. Autor nesmírně plasticky vykreslil několik svérázných postav zaměstnanců nádraží od přednosty stanice přes naivní telegrafistku až k mladému, milostnými problémy se trápícímu elévovi, jehož ústy je celý tragikomický příběh vyprávěn.

O DÍLE:

Děj novely se odehrává v zimě roku 1945 (na konci války) na nádraží v západních Čechách blízko německých hranic. Dílo je psáno v ich-formě (v 1. osobě minulého času).

Název Ostře sledované vlaky proto, že tyto vlaky převážely jídlo, pití, munici, zbraně apod. pro Němce, aby posílili prolomenou německou frontu. Byly to transporty s nákladem zbraní, zásob i vojáků zmrzačených po válce (po cestě vykládali mrtvé, kteří zemřeli po cestě).

V díle je hlavní motiv života a smrti, motiv konce války, motiv lásky a zklamání, symbolika barev: červená barva = vzpoura.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Miloš Hrma - 22letý začínající výpravčí; čestný a spravedlivý; bojuje s pocitem, že není "opravdový chlap"
výpravčí Hubička - má velmi rád ženy; nebojácný, chytrý; nemá rád Němce
přednosta stanice - ctižádostivý; má rád své holuby; ve své podstatě je hodný
kolaborant Zedníček
výpravčí Máša - chodila s Milošem
Zdenička Svatá - telegrafistka, které pan Hubička orazítkuje zadnici
partyzánka Viktoria Freie - dodá Hubičkovi bombu a zbavuje ho jeho "problému", poté odjíždí do Kerska

OBSAH:

Miloš se po třech měsících vrací zpět do práce (pracuje na železniční stanici Kostomlaty a je elévem dopravy - začátečník). Přitom vzpomíná na svou rodinu a svůj dosavadní život. Dříve bydleli za městem, ale přestěhovali se do města, cítí se tam sklíčeně, pozorovaně. Jeho tatínek byl od 48 let v penzi, byl strojvedoucím od svých 20 let a když měl vyslouženo a byl v penzi, všichni ho za to nenáviděli (záviděli mu). Jeho dědeček byl hypnotizér v cirkusech. Vzdoroval Němcům tak, že se postavil před tanky a pokusil se je zhypnotizovat. Němci ho přejeli a skřípli mu hlavu mezi pásy tanku. A jeho pradědeček bral od 18 let rentu, zlatku denně. Byl vojenským tamborem, kterého zranili studenti, dostal kamenem do kolena a za to dostával rentu. Smál se ostatním pracujícím a ti ho jednou zbili tak, že umřel. Mezitím Miloš poodhaluje svůj život a co prožil. Vzpomíná jak "zvadl", když leželi s Mášou pod plachtou a jak si pak podřezal žíly. Mezitím se dozvídá, že výpravčí Hubička orazítkoval zadek Zdeničce Svaté. Nejdříve jím opovrhuje (tak jako všichni ostatní), poté ale mění názor a ostatní mu dokonce závidí (sami by chtěli něco takového udělat, ale nemají na to dostatek odvahy). Miloš se zatím stále trápí se svým pocitem, že není "chlap". Hledá pomoc (ptá se i zkušeného Hubičky). Trápí se kvůli svému problému s erekcí (v knize použit latinský výraz eiaculatio praecox). Kvůli tomu si podřezal žíly.

Hlavní částí knihy je, že Hubička navrhne Milošovi, že vyhodí ostře sledovaný vlak (vlak s municí na cestě do Německa). Řekne o tom Milošovi, ten s tím souhlasí a nakonec to i sám provede. Výbušninu mu přiváží Viktoria Freie k zlikvidování vlaků a zároveň likviduje i Milošův problém s panictvím a erekcí. Příběh končí tak, že Miloš a německý voják leží na zemi a umírají (vzájemně se postřelili). V tu chvíli si Miloš uvědomil, jak je válka zbytečná a že tu teď oba i zbytečně zemřou. A ještě než Miloš umírá, slyší, jak vlak vybouchne.

JAZYK A STYL:

Němci nejdříve představují neporazitelný národ, ale na konci knihy jsou sklíčení, křehcí a zničeni válkou.

Absurdní scény
Například když se dědeček Miloše snažil zhypnotizovat německé tanky, které mu skříply hlavu mezi pásy. Nebo "razítková scéna", když Hubička orazítkoval zadek telegrafistce Zdeničce Svaté.

Autentické události v díle
Bombardování Drážďan, odvážení lidí do koncentračních táborů (paní Karásková).

Jazyk

  • zvláštní výstavba textu (dlouhá souvětí, krátké izolované příběhy, které jsou propojené volnými asociacemi myšlenek - prvek surrealismu)
  • motiv sebevraždy se objevuje i v jiných Hrabalových knihách
  • objevuje se bombardování Vysočan a Drážďan
  • absurdní a naturalistické scény (hlava pod tankem...)
  • nečekaná přirovnání
  • jiný slovosled v souvětí
  • opakující se slova, spojovací výrazy
  • podrobné popisy
  • německá slova a fráze
  • erotický podtext
  • v přímé řeči se objevují vulgární úsloví a vulgarismy ve zdrobnělinách; normální text je ale spisovný
  • v díle je hezká práce se jmény (Hubička - proutník)
  • často popisuje věci, které mají červenou barvu = symbolika války
  • motiv utrpení zvířat = atmosféra války
  • má objektivní pohled na Němce (popisuje i slušné lidi)
  • kapitoly nemají názvy
  • epiteton: zvadlé lilium, cloněná lampa
  • přirovnání: "Měl zvednuté ruce, jako by připíjel slunci."; "Díval se tak, jako bych já ten vlak rozstřílel."
  • odborné výrazy: detonace (výbuch), lazaret (nemocnice)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kučerová Klára, 24.06.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)