ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Příliš hlučná samota

Seznamujeme se s malým člověkem panem Haňtou, který již třicet pět let pracuje ve Spálené u lisu papíru. Za celou tu dobu byl podle svých slov nedobrovolně vzdělán. Doma se bojí více pohnout v posteli, protože by byl zavalen tunami krásných knih, které si za léta doslova nasyslil v práci. Když začínal, snažil se naplňovat své ideály o dobrém člověku. Kniha pro něj byla posvátná. Ale postupem času poznal, že svět není humánní. Po třiceti pěti letech se stal velkým milovníkem desítek, i znalcem filosofie a historie. Spolu se svým hydraulickým lisem byl srostlý v jedno. Teď krátce před vyhazovem přemýšlí o svém životě. Vzpomíná na všechny ty lidičky, kteří se do jeho života nesmazatelně vtiskli. Například na svou první a jedinou lásku Mančinku, kterou měl moc rád, ale osud nebo spíše její nešikovnost je nedala dohromady. Na veselce se jí totiž podařilo vymáchat si své krásné pentle ve vlastním lejně, jenž hrálo stejnou roli i při jejich společném výletě na lyže. Jinou ženou mu byla malá cikánka, jež se k němu připojila na cestě z hospody, aby pak s ním byla každý večer, dokud jí neodvezli Němci do koncentračního tábora. Mnoho věcí jej pak ještě utvrdilo v tom, že svět není humánní, dokonce i jeho práce, kdy lisoval v papíru myšky, zatímco krysí klany pod jeho sklepem vedly v kanálech svou válku. Přesto své zaměstnání miloval, každý balík byl díky němu originálem v reprodukci od světového malíře. Možná proto pracoval tak pomalu, až byl pro svého šéfa nevýhodný a ten ho vyhodil. Náhle pozbyl svého stereotypu, byl vyslán do světa, aby snil o návratu zpět nebo konci v hydraulickém lisu, kde by skončila celá Praha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 10.03.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Příliš hlučná samotaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­