ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

   
­­­­

Obsluhoval jsem anglického krále (6)

Od dvacátých do padesátých let minulého století prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, jenž touží po bohatství, lásce i uznání ve své profesi. Poznává život vybrané společnosti a velkého světa, ale i věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář.
Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2006 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 145. ISBN: 80-204-1574-2.

O AUTOROVI A DÍLE:

Autorem knihy je český spisovatel Bohumil Hrabal. Narodil se roku 1914 v Brně. Studium na gymnáziu dokončil s obtížemi. V životě prošel řadou zaměstnání, ze kterých čerpal drahocenné zkušenosti a inspiraci. Ze značného množství děl, které autor napsal, zmiňme alespoň povídkové sbírky Pábitelé (1964) a Perlička na dně (1963), novelu Ostře sledované vlaky (1965) či autobiografické prózy Postřižiny (1976) a Harlekýnovy miliony (1981). Je také spoluautorem řady známých českých filmů: Ostře sledované vlaky (1966, režie Jiří Menzel), Postřižiny (1980, režie Jiří Menzel), Slavnosti sněženek (1983, režie Jiří Menzel). Bohumil Hrabal tragicky umírá v roce 1997, kdy vypadl z okna nemocnice Na Bulovce.

Román Obsluhoval jsem anglického krále získal řadu ocenění. Příkladem je francouzská cena Officier de l'ordre des arts et des lettres (Řád umění a literatury) nebo domácí cena Národní cena České republiky. Dílo se dočkalo i filmového zpracování (2006, režie Jiří Menzel).

OBSAH:

Román zachycuje vývoj hlavní postavy, a to Jana Dítěte, který se snaží dosáhnout bohatství. Chce se stát milionářem za každou cenu, být členem této "smetánky" v dobrém i ve zlém, nicméně nikdy jimi není přijat. Nakonec se však Jan Dítě smíří se svým životem.
Kniha nám líčí život obyčejného člověka, který je schopen zažít spoustu dobrodružství a napětí a rád o tom vypráví (patří mezi pábitele).

Kariéra Jana Dítěte začíná v hotelu Praha, kde se stal pikolíkem. Za každou cenu se snaží přijít k majetku. Po nějaké době přestoupí do hotelu Tichota. Poté se stává pomocníkem vrchního Skřivánka, který dokonce obsluhoval anglického krále, v hotelu Paříž. I Janu Dítěti se poštěstí, a dokonce zde obsluhuje habešského císaře. S profesním růstem poznává stále více bohatých lidí a snaží se k nim zapadnout. Jimi však není přijat, i přestože se dobrovolně nechal zavřít, aby byl s bohatými. Během jeho honu za bohatstvím se zamiluje do německé dívky Lízy a společně zplodí syna. Oba mu ale umírají.
Svůj život dožívá sice sám jako cestář, ale šťastně.

HLAVNÍ POSTAVA:

Hlavní postavou a zároveň vypravěčem je Jan Dítě. Je postavou malý, proto právě Dítě. Touží po bohatství. V honbě za ním je vytrvalý. Jedná se o obyčejnou postavu, jakéhosi "hrdinu z lidu", jenž ale zažívá neobyčejné zážitky a předává je dál čtenáři. Život si chce užít, stanovuje si nové a nové cíle, po jejichž naplnění není ovšem šťastný, a proto si stanovuje další cíle a dostává se tak do začarovaného kruhu. Z něj se dokáže vymanit a nakonec pracuje jako cestář, což mu přináší uspokojení.

STYL A JAZYK:

Jedná se o román rozdělený do 5 kapitol a napsaný ich-formou. Kompozice je rámcová. Každá kapitola je propojena úvodní a závěrečnou větou. V rámci každé kapitoly se uplatňuje chronologie či retrospektiva (vzpomínání Jana Dítěte). Souvětí jsou dlouhá (zachycují mluvený projev). Jazyk je nespisovný. Častý výskyt germanismů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Na knížce bych ocenil zejména její čtivost. Tomu napomáhá jednoduchý jazyk, delší souvětí a děj, který mě naprosto pohltil. Příběh jsem prožíval paralelně s hlavním hrdinou. Ocenil jsem také řadu společných věcí mezi hlavním hrdinou románu a dnešní společností - podobně jako Jan Dítě se pořád za něčím ženeme, často bezmyšlenkovitě, a jakmile toho dosáhneme, v tom okamžiku si najdeme cíl nový a cyklus se opakuje. Navíc mnohdy ani stanoveného terče nedosáhneme a volíme nový.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Patrik Schovánek, 11.05.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­