ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

John Radek (*06.12.1954)

   
­­­­

Memento (15)

Realistický popis tragického osudu mladého pražského narkomana v 80. letech 20. století je vážným varováním před nebezpečím toxikománie.
Hrdina je jedináček ze spořádané rodiny, jenž nemá vypěstovanou schopnost čelit běžným problémům mladistvých, ani žádné zájmy, jež by mu pomohly překonat svízele první neopětované lásky. Stačí náhodná příležitost a nedostatečná prozíravost rodičů a chlapec upadne do drogové závislosti.
Autor shromáždil otřesný autentický materiál o psychickém i fyzickém rozpadu osobnosti narkomana i zkušenosti léčebných zařízení, které naznačují, že cesta k drogám je nebezpečně snadná, zatímco odvykání je zřídkakdy úspěšné.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský-Beta v Praze roku 2014 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 305. ISBN: 978-80-7306-587-4.

OBSAH:

V knize se setkáváme s mladým Michalem, který poprvé zakouší účinky drogy. V partě, kam se utíká schovat před svým pedantským tvrdým otcem, se setkává se svojí životní láskou Evou a dalšími zajímavými lidmi: Richardem, Honzou, Dášou a jejím klukem Petrem.
Richard Michalovi nabízel vždy nové experimenty. Nejprve to jen tak zkoušel, experimentoval, dával si jen občas. Po čase už bral drogy čím dál častěji. Eva s ním fetovala také, chodili spolu, jenže ona už při jejich seznámení závislost měla, neuměla si představit, jak jde ráno do práce dělat sekretářku bez toho, aniž by si dala.

Když se Michal poprvé předávkoval, odvezli ho do nemocnice, měl silné halucinace: viděl na ulici krysy s červenýma očima, které ho chtějí dostat. Při výslechu lhal, že je to náhoda, a když mu doktor nabídl léčení, nepřipouštěl si svou závislost a tvrdil, že léčení nepotřebuje.

Vrací se z nemocnice a kvůli neshodám s rodiči opouští domov, přestává chodit do školy a stěhuje se k Evě do jejího bytu, kde jediným kusem nábytku je matrace na zemi. Oba jsou již závislí a bez drogy mají abstinenční příznaky. Měli málo peněz, Eva už skoro nechodila do práce. Spolu padělali recepty, aby alespoň něco sehnali. Ale už jim to přestávalo stačit. Tolikrát se snažili začít znova, přestat s tím, být jen spolu, ne s drogou. Vždycky do toho ale po pár dnech abstinování zase spadli.

Michal je povolán na vojnu, kde se mu jako zázrakem podaří získat zásoby morfia. Když jim došly dávky, rozhodli se vykrást ordinaci, kde pracovala Evina matka, a pak i malou lékárnu na okraji Prahy. Michal a Eva jsou obžalováni za vykradení lékárny. Michal dostal 30 měsíců a Eva dostala osm měsíců podmíněně a na dva roky ochranou léčbu.
Po skončení trestu se však znovu vracejí k drogám...

Společně se mnohokrát pokoušeli přestat, ale nikdy to nedokázali. Honza Michala vyhledal a chtěl, aby začal vařit pervitin, že mu za vaření dá vždycky půlku varu.

Eva pak otěhotněla a kvůli tomu oba přestali brát drogy. Jenže nakonec bohužel potratila a všechno začalo nanovo.

Michala přišly zmlátit Honzovy gorily za to, že pro něj už nevaří, pobodali ho, Eva ho našla a sousedka mu zavolala záchranku. Oba dva byli posláni na léčbu do Bohnic. Eva od něj odešla, protože byl na ni nepříčetný... On si ji našel a násilím ji zamkl ve svém bytě. Sousedi na něj zavolali policii a Michala opět zavřeli.

Ve vězení se dověděl, že je mrtvá, prý spáchala sebevraždu - strčila hlavu do sporáku a pustila si plyn, nevěřil tomu, někdo ji musel zabít. Začal být paranoidní a věřil tomu, že ji někdo zabil. Chtěl Evu pomstít tak, že uvaří nějakou dávku a smíchá to s jedem.

Večer vyrazil do hospody, našel jednoho kluka z mejdanů a nabídl mu za suroviny půlku dávky, chtěl uskutečňovat svou pomstu. Teprve když k Michalovi přišla matka a přinesla mu jídlo, uvědomil si, že to nemůže být pravda. Oni byli chytřejší a přelstili jej. Jak by ho jen mohlo napadnout, že ho tihle neškodní zajíčci předávkují a vyhodí mezi popelnice, aby zůstal celý var jen pro ně? Tady se příběhy spojují a vše už je v reálném čase. Znova léčebna, nyní s diagnózou paranoidní psychóza, ještě stále chce uskutečnit pomstu.

Tři měsíce po svém propuštění z psychiatrické léčebny byl Michal Otava nalezen matkou v bytě ležící v bezvědomí. Ze stop a otisků se poznalo, že se zde pořádal "mejdan" a vařil se pervitin. Michal Otava byl převezen na resuscitační oddělení záchranné služby, po třech dnech se probral z bezvědomí.
Lékaři mu zachránili život, ale jeho mozek byl trvale poškozen. Naděje, že se jeho potíže dále spraví, je téměř nulová...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.04.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Radek John - Memento (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­