ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929)

­­­­

Nesnesitelná lehkost bytí (2)

Román je příběhem pražského neurochirurga a jeho ženy, kteří po srpnu 1968 opustí Československo. Lékař dostane dobré místo ve Švýcarsku, jeho profesionální kvality jsou oceňovány, ale postupně přestává být zájem o snímky z pražské okupace, jež dělala jeho žena. Ta se jednoho dne - unavená věčnými bezvýznamnými manželovými nevěrami - rozhodne, že se vrátí do Prahy, a odjíždí, aniž by muži cokoliv řekla. Tomu pak nezbývá nic jiného než se rozjet za ní.
Autor mistrovsky popisuje atmosféru normalizačního Československa, kde lékař pracuje v podřadném zaměstnání a má opět několik milostných afér, které však nijak nenarušují jeho lásku k ženě. Aby se vyhnuli pronásledování policií, přestěhují se manželé v závěru knihy na venkov, kde později zahynou jako oběti autonehody.
Kundera i v této knize uplatňuje svou zavedenou literární metodu: většina událostí je líčena několikrát, pokaždé z hlediska jiné postavy, přičemž se různá líčení téže události od sebe naprosto liší. Tento způsob ilustruje jeho přesvědčení o tom, že člověk nedokáže interpretovat skutečnost objektivně a že lidské soudy jsou založeny na předsudcích, díky nimž člověk vytváří zjednodušené ideologické modely, jež považuje za realitu a podle toho jedná.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Román vyšel v roce 1985 v Torontu v nakladatelství manželů Škvoreckých Sixty-Eight Publishers (Nakladatelství 68).

OBSAH:

Román se skládá ze sedmi částí, které na sebe nenavazují, ale vzájemně se doplňují; například v některých se děj opakuje, avšak pokaždé je popisován z pohledu jiné osoby, nebo v některých částech je popsán konec následujících apod.
Každá z částí je navíc doplněna filosofickými úvahami.

Zvláštní je třetí část - Nepochopená slova. V této části se mimo děje vyskytuje i tzv. Malý slovník nepochopených slov, ve kterém se Kundera zabývá některými slovy, která jsou nějakým způsobem spjata s životem Sabiny a Franze.

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Čechách a částečně i ve Švýcarsku.

DĚJ:

Jednou z hlavních postav románu je Tomáš. Pracuje jako chirurg v jedné pražské nemocnici. Tomášovou slabostí jsou ženy, které neustále střídá. Vztah s nimi nazývá "erotickým přátelstvím".

Na počátku románu však Tomáš přemýšlí pouze o jedné ženě - o Tereze. Přemýšlí o jejich prvním setkání v lázeňském městě. Viděli se sice jen hodinu, ale několik dní nato se Tereza objevila u dveřích jeho bytu. Milovali se spolu, poté Tereza dostala horečku a zůstala u Tomáše týden. Pak se však vrátila domů. Tomáš přemýšlí o tom, zda ji má pozvat zpět, což u něho je nezvyklé, neboť s ženami trávil nanejvýš jednu noc. U Terezy to však bylo jiné, neboť se do ní zamiloval.
Ona mu jeho rozhodování ulehčila, neboť za ním přijela sama, bez pozvání a natrvalo.

Díky Tomášově přítelkyni a zároveň milence Sabině získala Tereza v práci v Praze. Fotografovala do novin.
Později Tereza zjistila, že jí je Tomáš se Sabinou i s jinými ženami nevěrný, což ji velice trápilo a začaly ji pronásledovat zlé sny. Tomáš se jí pokusil vysvětlit, že jeho nevěra je pouze tělesná a že miluje pouze ji.
Aby zmírnil její trápení, oženil se s ní a koupi jí i psa, kterého pojmenovali Karenin.

Krátce po jejich svatbě, v roce 1968, bylo Československo okupováno Rusy. Tereza fotografovala ruské tanky do novin, ale to bylo velmi nebezpečné.
Nakonec se rozhodli, že emigrují do Švýcarska stejně tak jako Sabina. Tomáš i zde nalezl práci doktora, ale Tereza se nemohla uplatnit, protože o fotky z okupovaného Československa nebyl zájem. Když zjistila, že i zde jí je Tomáš se Sabinou nevěrný, odjela s Kareninem zpět do Prahy.

Tomáš zjistil, že bez Terezy nemůže žít. Byla to pro něj "nesnesitelná lehkost bytí". Bez Terezy byl volný, ale zároveň život bez ní byl pro něj nesnesitelný. Proto za ní odjel zpět do Prahy.

Sabina si v Ženevě našla milence. Byl to ženatý muž - Franz. Franz se do Sabiny zamiloval a rozvedl se, aby mohl žít s ní. Avšak ta, když to zjistila, odjela do Paříže. Později odcestovala do Ameriky, kde se pracovala jako malířka.

Po návratu do Prahy už Tomáš nemohl pracovat jako chirurg, protože svým článkem v novinách protestoval proti komunistickému režimu. Sehnal si tedy práci jako umývač oken. Toto zaměstnání mu poskytovalo mnoho příležitostí k jeho milostným aférkám. Pro Terezu byla jeho nevěra neúnosná, proto se rozhodla, že už mu také věrná nebude. Nevěra s cizím mužem pro ni však byl otřesný zážitek. Poté dostala strach, že ji někdo sleduje. Celý čas trávila s Kareninem, protože když byla doma, Tomáš byl v práci.

Nakonec se Tomáš s Terezou rozhodli, že se odstěhují na venkov, aby si oba odpočinuli. Zde konečně přestal být Tomáš Tereze nevěrný a oba jsou šťastní. Po dvou letech jim umírá Karenin, což je pro ně velmi smutné, ale jejich vztah to prohloubí a oba si uvědomí, že bez sebe nemohou být.

Román končí, když Tereza a Tomáš jedou do sousední vesnice na zábavu. Na zpáteční cestě se vybourají a nehodu nepřežijí.

JAZYK:

Spisovný, objevují se vulgarismy, německé citáty, citáty filosofů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Příba, 02.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Kundera - Nesnesitelná lehkost bytí (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­