ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Ostře sledované vlaky (16)

  • novela
  • první vydání díla: 1965

Novela Ostře sledované vlaky je vyprávěna očima Miloše Hrmy. Po vydání nebyla nejprve vůbec kritikou přijata, její hodnotu kritikové uznali až po natočení stejnojmenného filmu (1966, režie Jiří Menzel) - příběhu bylo vytýkáno, že se "okupační téma dostává až na vedlejší kolej."
V novele se prolínají směšné scény s tragikou. Na rozdíl od filmu, kde scény probíhají chronologicky, jsou v novele jednotlivé epizody časově přeházené, vypravěč se často vrací do vzpomínek a scény se časově prolínají. Zdánlivě idylický život v protektorátu, jenž je v příběhu zobrazen, má podtrhnout kontrast s válečným běsněním...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2000 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 58. ISBN: 80-86013-96-0.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Malá železniční stanice, rok 1945

HLAVNÍ POSTAVY A JEJICH ROLE:

Miloš Hrma - výpravčí
Máša - Milošova přítelkyně
Ladislav Hubička - výpravčí
Zdenička Svatá - telegrafistka
přednosta stanice

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Spisovný jazyk, nespisovné tvary slov, ich-forma

STRUČNÝ OBSAH:

Stanicí jezdily často vlaky, vozily těžké zbraně, vojáky či utrápená zvířata, kterých bylo Miloši Hrmovi strašně líto.
Hubička mu řekl o vlaku plném zbraní, který měl jet další den o půlnoci. Chystá se vlak vykolejit. Hrma má hodit do vlaku nálož.
Miloš vylezl na semafor, aby odtud vhodil nálož na vlak plný zbraní. To se mu povede, ale z budky jej při tom uvidí německý voják a oba na sebe vystřelí ze zbraně ve stejnou chvíli. Německý voják je zasažen do břicha, Miloš do ramene; spadne ze semaforu. Nechtěl se dívat na utrpení svého protivníka, a tak do něj ještě dvakrát střelil. Přemýšlel, že kdyby toho vojáka potkal při jiné příležitosti, byli by možná i přáteli.
Hrma zemřel ruku v ruce s Němcem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klára, 07.01.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­