ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Obsluhoval jsem anglického krále (5)

Od 20. až do 50. let minulého století prožívá svůj příběh jednoduchý, od mládí podnikavý a snaživý muž, který své úspěchy i neúspěchy připisuje shodám okolností, ale využívá jich k překonávání svých handicapů. Opovržení ze strany druhých ho nepřivádí k zatrpklosti a pomstychtivosti. Touží po uznání a po rodině, obojí má však v životě jen krátce - není uznán ani jako árijec, ani jako otec, odbojář či milionář, vždy zůstává pro své okolí podivínem. Samota mu nakonec umožní zbavit se touhy po majetku a dojít ke svérázné, prosté životní filozofii.

Můj referát je o románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Kniha, kterou jsem četla, byla vydána nakladatelstvím Mladá fronta v roce 2007 a je obohacena fotografiemi Martina Špeldy. Byla taktéž nominována na český bestseller 2007.

Bohumil Hrabal se narodil v roce 1914 v Brně, dětství však strávil v Nymburku. Studoval na gymnáziu a později na právnické fakultě. "Právničina" jej však nebavila, proto vystřídal mnoho povolání, až se nakonec stal spisovatelem z povolání. Byl ženatý, avšak bezdětný, hodně času trávil v hospůdkách a kavárnách. Byl i výtvarně nadaný. V únoru 1997 tragicky zahynu pádem z 5. patra kliniky na Bulovce.

Ve své tvorbě uplatňuje obyčejné hrdiny, kteří však ze života umí mnoho vytěžit, sám je označuje za pábitele. Děj je často nesouvislý nebo probíhá v několika liniích.

Výjimkou není ani román Obsluhoval sem anglického krále. Jedná se o proud vzpomínek hlavního hrdiny. Román sleduje hlavně vývoj hrdinovy pábitelské osobnosti. Je napsán zajímavým stylem nepřerušeného mluvního proudu, Hrabal zde používá dlouhá souvětí, která mnohdy zaplňují i celou stránku. Inspiraci k této knize nasbíral právě díky dlouholetému vysedávání v hospodách a pobytu v luxusních hotelích, některé postavy jsou založeny na vyprávění a charakteru skutečných lidí. Román je rozdělen na pět kapitol, z nichž každá začíná slovy "Dávejte pozor, co vám teďka řeknu." a je uzavřena větou "Stačí vám to, tím dneska končím."

Příběh se odehrává ve 20. - 50. letech minulého století. Hlavním hrdinou je Jan Dítě, který je vzrůstem malý, z čehož má často komplexy, a proto se v životě snaží uspět a být milionářem.
Svou kariéru začíná jako prodavač párků na nádraží, kde cestujícím "nestíhá" vracet drobné před odjezdem vlaku. Později nastupuje jako pikolík do hotelu Praha a své vydělané peníze chodí utrácet do veřejného domu U Rajských.
Poté přechází do luxusního hotelu Tichota, kde náhodou přichází k velkému finančnímu obnosu a ví, že musí jít dál.
Na doporučení se tedy dostává do hotelu Paříž. Zde získává mnoho zkušeností od vedoucího Skřivánka, který obsluhoval anglického krále. Dítě dokonce obdrží řád habešského císaře, opět zcela náhodou, tentokrát díky jeho vzrůstu. Císař je totiž ještě menší a "zakrslý" Dítě je jediný, na koho dosáhne. Zamiluje se do Němky Lízy, kvůli čemuž je z hotelu propuštěn.
Líza umírá během války, když zachraňuje sbírku známek. Díky ní po válce dítě zbohatne natolik, že si může postavit vlastní luxusní hotel. Přichází však jiná doba, hotel je mu zabaven a Dítě je poslán do speciálního vězení pro bohaté. Je rád, protože konečně může být mezi milionáři, což si vždycky přál. Po téměř patnácti letech je propuštěn a odchází pracovat na Šumavu jako opravář cest. Nakonec si zvelebí vlastní hospůdku a poklidně dožije.

Kniha poměrně neobvyklým způsobem popisuje život Jana Dítěte. Text v podobě dlouhých souvětí kopíruje klasickou mluvu, proto bylo zajímavé knihu číst. Hrdinovy vzpomínky mě mnohdy pobavily, i když mi přišel někdy příliš ambiciózní, možná až posedlý penězi. Knihu bych doporučila každému, koho by zajímaly originálně podané vzpomínky jednoho malého pábitele.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Denisa Šúmská, 16.05.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­