ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kundera Milan (*01.04.1929 - †11.07.2023)

­­­­
Milan Kundera redux

Narodil se v Brně 1. dubna 1929. Jeho otec se jmenoval Ludvík Kundera, byl muzikolog a v letech 1948-1961 i rektor brněnské JAMU a k autorům, které nejčastěji hrál, patřili například: Janáček, Bartók, Stravinski. Publikum však nemělo zájem o tuto hudbu, a tak byly sály prázdné. Toto Milana Kunderu ovlivnilo natolik, že nikdy neusiloval o přízeň masového publika.

První báseň napsal již během studií na vysoké škole. Po druhé světové válce pracoval jako dělník a jako jazzový hudebník hrál s malou skupinou po hospodách. Studoval hudbu, film, literaturu a estetiku na Karlově univerzitě. Po dokončení studií pracoval jako asistent a později jako profesor na fakultě filmu v Praze. Vydává své básně, eseje a hry. Pracuje pro Literární listy. V roce 1948 vstupuje do komunistické strany. Roku 1950 je z komunistické strany vyhozen pro své příliš individuální tendence, tento "tah" mu však umožnil pohled na život novýma očima. Rozpad ideálů otřásl jeho vírou a došel k názoru, že nic není hodno víry. Odmítl citový svět jako nespolehlivý, důvěřuje jen nadhledu, ironii, odstupu a skepsi. Vyhlásil tak válku národním mýtům a české tradici, která žádala, aby spisovatel sloužil národní věci. Roku 1952 je jmenován lektorem světové literatury. V 60. letech si také buduje svoji libertinskou image - svůdce žen, který se s žádnou nevyspí víckrát než jednou. Toto se objevilo především v jeho díle Směšné lásky, kde se ženy objevují jako slabé a blahosklonně nahlížené bytosti.

Kundera byl ale stále plný idealistických představ, což vyplývá z polemiky vedené v literárních časopisech mezi ním a Václavem Havlem o tom, jak vývoj v zemi nakonec dopadne.

Kundera byl považován za mozek odboje spisovatelské skupiny. Jeho dílo bylo zakázáno a on nehodlal vzniklou situaci řešit přiřazením se k jakémukoliv hnutí.
V roce 1975 se proto vystěhoval do Francie. V zahraničí se stal naším nejúspěšnějším spisovatelem. Do své smrti žil stále ve Francii.

Milan Kundera zemřel po dlouhé nemoci v Paříži dne 11. července 2023. Bylo mu 94 let. Obě komory Parlamentu České republiky i Evropský parlament uctily památku zesnulého spisovatele minutou ticha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lisetta, 21.10.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Milan KunderaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­