ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Obsluhoval jsem anglického krále (3)

Slavný román o životní dráze číšníka, později hoteliéra a nakonec cestáře v době politických zvratů první půle dvacátého století.

Hlavní hrdinou knihy je pikolík Jan Dítě, který začíná svou kariéru na pozici prodavače párků a pomocníka v hotelové restauraci. Ve svém volném času přepočítává své úspory a navštěvuje místní nevěstinec. Na doporučení svého oblíbeného a zámožného hosta se vydá do hotelu Tichota, kde se setkává smetánka a hýří po nocích. Ve svém zaměstnání se setká s vrchním číšníkem Zdeňkem, který žije po nocích bohémským životem. Během incidentu s Pražským Jezulátkem, který se mu stane v zaměstnání, si najde nové místo v luxusním hotelu Paříž. Jan pociťuje čím dál větší touhu po penězích, mocí s tím spjatou a ocenění ostatních lidí. Jeho přímým nadřízeným je vrchní číšník pan Skřivánek, jenž ho zasvěcuje do tajů číšnického řemesla. Vsází se s ním o to, co si hosté dají. Pan Skřivánek své časté výhry vysvětluje tím, že obsluhoval anglického krále.

Po čase se v hotelu uskuteční slavnostní hostina, na které je přítomen habešský císař. Během hostiny je Jan vyznamenán císařem za vzornou obsluhu a naneštěstí je obviněn z krádeže zlaté lžičky, která ho téměř dožene k sebevraždě.

Jan se začne učit německy a navštěvovat německý biograf, kde se seznámí s Němkou Lízou, s níž prožije milostné dobrodružství. Během její návštěvy v hotelu Paříž je za svůj německý původ opovrhována, ale Jan se jí přede všemi zastane. Poté následuje obsazení Prahy německou armádou a on je propuštěn ze svého zaměstnání a najde si zaměstnání v horách blízko Děčína, kde se Němci snaží vyšlechtit dokonalou německou árijskou rasu. Díky svému vztahu s Lízou a slovanskému původu je prošetřován, zda je schopen zplodit děti s německou ženou. Nakonec se s Lízou ožení. Díky tomuto zážitku si uvědomuje, že český národ trpí válkou a on se schovává mimo tuto každodenní realitu.

Krátce po svatbě se jim narodí syn, který je mentálně zaostalý, jeho žena umírá během války a nechává mu ukradené vzácné známky, které odcizila Židům. Jan pociťuje stále čím dál větší pocit viny a nakonec se omylem místo číšníka Zdeňka dostává do vězení. Zde konečně pociťuje, že smyl částečně svou vinu za svou netečnost k válečnému dění. Po propuštění si zřídí luxusní hotel V Lomu, který mu je později zabaven komunisty v roce 1948 a je spolu s ostatními milionáři uvězněn. Ve vězení stále očekává, že jeho 2 miliony někdo z dotyčných milionářů ocení, ale setkává se s opovržením a nezájmem. Po vykonání trestu pracuje v nejzapadlejším koutě jako cestář a spolu s jeho domácími zvířaty rozjímá nad životem bez touhy shromažďovat majetek a očekávat ocenění ostatních lidí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila kvůli svému poučnému charakteru. Člověk, který má jmění, nemusí být spokojený a šťastný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 07.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­