ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Ostře sledované vlaky (7)

Píše se rok 1945 - doba, kdy se schyluje ke konci 2. světové války. Děj románu nás zavede do jedné malé, ale důležité železniční stanice u Hradce Králové. Hrdinou celého románu je mladý záškolák Miloš Hrma, který na nádraží pracuje jako výpravčí a touto dobou se potýká se svým trápením v sexuálním životě a nedostatkem zkušeností. Své problémy se pokouší vyřešit neúspěšnou sebevraždou.
Na železniční stanici Miloš pracuje s kolegou Hubičkou, kterému ve skrytu duše závidí jeho pestrý a úspěšný milostný život - zejména s mladou telegrafistkou Zdeničkou Svatou, které při jedněch milostných hrátkách orazítkoval celou zadnici německými razítky ze stanice. Při pohledu na Hubičku Miloš vzpomíná na svou nádražní lásku Mášu, se kterou mu milování nevyšlo podle jeho představ. Jeho častou myšlenkou byla otázka, zda je opravdový mužský.
Nadřízený Miloše Hrmy byl pan přednosta - přísný a důsledný. Nádraží bylo velmi rušné díky projíždějícím německým vlakům se střelivem, tanky a s vyhublými zvířaty z fronty. Jednoho dne vjel do stanice ostře sledovaný německý vlak se střelivem. Do kanceláře vešla žena jménem Viktorie Freieová, která předala Hubičkovi neznámý balíček, ze kterého byl Hubička roztřesený a nervózní. Viktorie dělala zamilované pohledy na Miloše, ten využil příležitosti jako nedávno Hubička se Zdeničkou, vzal ji do kanceláře přednosty, vyjádřil jí své problémy s mužstvím a nepodařeném pokusu s Mášou. Ale zkušená Viktorie si věděla rady a milováním si Miloš dokázal, že je opravdový chlap. Po této zkušenosti se těšil na setkání s Mášou, které si nedávno domluvili.
Poslední týdny kruté války byly velmi nepříjemné, bolestné, ozývala se těžká dunění, bombardování a pohled na tehdejší dobu byl velmi žalostný.
Na stanici byl hlášen příjezd ostře sledovaného transportu se střelivem. Hubička s Milošem přemýšleli jak vlak zneškodnit. Miloš se rozhodl vylézt na semafor a na vlak shodit výbušninu z balíčku od Viktorie, a tak si dokázat že je silný a nebojácný chlap. Vylezl na semafor, vyhodil doprostřed vagónu třaskavinu a shora se chtěl dívat na tu zkázu. Zahlédl ho německý voják z posledního vagónu a na Miloše vystřelil. Ten střelu opětoval a oba těžce zranění se svalili do příkopu. Oba věděli, že je definitivní konec a nic je nemůže zachránit. Miloš ukončil vojákovo trápení tím, že ho střelil do hlavy. Z krku mu utrhl řetízek s medailónkem ve tvaru čtyřlístku a s nápisem "Bringe Glück" (Nos stěstí) a vložil ho vojákovi do ruky. V posledních okamžicích si Miloš promítal všední dny svého života, uvědomil si, že hrůzy války jsou tragické a umírají nevinní lidé. A tak skončil svůj mladý život i Miloš Hrma.

VLASTNÍ NÁZOR:

Mně se tato kniha líbila, ale překvapila mě tím, že většinu knihy zabírají Milošovy problémy a ostře sledovaný vlak s velkou důležitostí se v knize objevuje až na konci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­