ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Městečko, kde se zastavil čas

Pokračování Postřižin.
Složité a složené věty zůstávají, ale protože děj je velmi vtipný, čtenář se přes složitost dostane, aniž by ji postřehl.
Děj se odehrává v pivovaře, kde žije autor s rodiči a strýcem Pepinem, kterého miluje, zatímco rodiče rád nemá a říká o nich, že jsou individuality, vedle kterých pouze žije a má z nich strach. Každá z postav je naprosto svérázná. Vše začíná tím, že jako malý školák si autor nechal vytetoval na prsa lodičku, ale námořník mu vytetoval nahatou mořskou pannu. Otec na to přešel, protože měl problém s maminkou, která tančila na veřejnosti neslušný tanec a otec si postěžoval synovi, že on i syn chtěli něco jiného, on ženu jiné povahy a syn lodičku na prsou.
Tatínek spravuje motorku Orion a potom automobil a nechá si od různých obyvatel Nymburka pomáhat, ti ale nechtějí, protože tím tráví celý víkend. Když přijde válka, auto rozebere a pneumatiky dá do komína. V komíně je pochopitelně Pepin, který vždycky dělal nejhorší práce, omylem mu také pneumatika spadne na hlavu.
Dobrá je také kapitola o tom, jak strýc Pepin jednou za čas páchá revoluci, nechá si vyplatit peníze, dojde do bordelu a tam je probendí a potom žere slepicím brambory.
Tatínek zkouší vyléčit řeznici z alkoholismu modrými trubičkami a oboustranně jim to eroticky dělá dobře. Přitom se opije a Pepin ho nechá sebrat.
Dobrý je i dědeček – tatínek maminky se scénou "Kurvy dejte mi ty sirky" nebo se záclonami nebo s vázou, která podpírala almaru. Dědeček je cholerik, kterého babička nekomentuje, ale přinesou mu se služkou skříň, a on ji rozštípe a je uspokojený. Nakonec na to dojede – infarkt.
Asi nejlepší jsou kapitoly po roce 1948, kdy jsou rodiče vyhnáni i s Pepinem z pivovaru, bydlí ve svém domku, co si postavili na kraji města a tatínek s Pepinem chodí na houby. Nikoliv na jedlé, ale na ty nejedlé až jedovaté. Zvyknou si na ně a potom se otráví křemenáči.
Strýc Pepin ke stáří oslepne a dostane se do domova důchodců, kde také zemřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 28.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Městečko, kde se zastavil časMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­