ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Obsluhoval jsem anglického krále (2)

Od dvacátých do padesátých let prožívá svůj příběh od mládí snaživý a podnikavý muž, který touží po bohatství, po lásce a uznání ve své profesi a poznává život od vybrané společnosti a velkého světa po věznění a osamocení v opuštěném pohraničí, kde končí jako cestář. Existenciální téma autor nepojímá tragicky. Hlavnímu hrdinovi samota umožňuje zbavit se touhy po majetku a uznání, zbavit se lpění na nich a dojít ke svérázné, prosté filozofii života, kde se hořkostí a samotou platí za požitek krásy a svobody.

Hrabalův román Obsluhoval jsem anglického krále je variací na románový typ tzv. vývojového románu. Jde o subžánr sledující osobnostní dozrávání protagonisty a Hrabal jeho užitím navazuje například na tvorbu J.W.Goetha, T.Manna, G.Grasse ad. V životním příběhu hlavního hrdiny se odrážejí zlomové okamžiky středoevropských dějin 20. století, na které vypravěč nahlíží optikou, jež nezapře autora pábitelského typu postavy.

Vypravěčem a protagonistou je pikolík Jan Dítě, postava se svérázným pohledem na svět, který se odráží i v jejím jazykovém projevu a morálním profilu. Základem jeho životní zkušenosti je naivní, důvěřivý vztah k lidem, zejména k přímým nadřízeným a zkušenějším spolupracovníkům v hotelových restauracích. Na jeho uvažování se ale podílí i komplex z malého vzrůstu a touha po majetku, jenž pro něj znamená automatickou společenskou prestiž, aniž by se příliš staral o způsob jeho nabytí. V závěru románu se však jeho uvažování zcela proměňuje a on nachází smysl života v prosté existenci a ve smíření se světem a se svou minulostí.

Pět kapitol románu (které Hrabal paradoxně označuje jako "povídky") líčí pět různých fází protagonistova života. Jan Dítě začíná jako prostý pikolík v restauraci hotelu na českém maloměstě 20. let. Poznává tady "velký svět" hotelových hostí, obchodních cestujících i zkušenějších kolegů číšníků a také získává první sexuální zkušenosti s děvčaty v místním nevěstinci. Začíná tu také snít svůj velký sen o tom, že se jednou stane milionářem a vyrovná se těm, k nimž dosud mohl jen vzhlížet. Jeho kariéra pokračuje v hotelu na okraji Prahy a pak v luxusním pražském hotelu Paříž, kde se účastní přípravy a průběhu hostiny pro habešského císaře. Jeho nadřízeným, učitelem a rádcem se stává vrchní Skřivánek - ten, který obsluhoval i anglického krále. Na počátku okupace je Dítě z hotelu propuštěn kvůli poměru s Němkou, slečnou Lízinkou. Vezmou se, zplodí debilního syna Siegfrieda, a zatímco Jan pracuje jako číšník v německých podnicích, ve kterých pociťuje svou méněcennost, Líza odjíždí na frontu jako ošetřovatelka. Odtud si přiveze válečnou kořist - vzácnou sbírku známek. Dítě je na konci války Němci omylem zatčen jako odbojář, zatímco Líza umírá při náletu. Po válce Dítě prodává známky a pořídí si konečně vlastní hotel, ostatní hoteliéři jej však nepřijmou mezi sebe a on nakonec po nástupu socialismu o majetek přichází. Ani v internačním táboře pro boháče jej však ostatní neakceptují. Dítě pak pracuje jako lesní dělník a nakonec se stává cestářem v pohraničí, kde o samotě přehodnocuje svůj dosavadní život, nachází jeho smysl v prosté existenci a základních vztazích mezi lidmi a také sepisuje své vzpomínky - text předkládané knihy.

Hrabal v románu dále rozvíjí svou vyprávěcí metodu, založenou na nespoutaném, jakoby nepřerušeném mluvním proudu, se kterým v počátcích své tvorby experimentoval při "výsleších" svého strýce Pepina (Taneční hodiny pro starší a pokročilé). Projev vypravěče je ovšem přizpůsoben psychologii postavy: naivní úsilí a posun na společenském žebříčku se projevuje ve specifičnosti Dítětova jazyka, v němž se úsilí o kultivované, hyperkorektní vyjadřování mísí s prvky obecné češtiny, slangu a profesní mluvy. K mluvenému projevu odkazuje i oslovování čtenářů - každá z pěti kapitol začíná větou: "Dávejte pozor, co vám teďka řeknu."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 05.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­