ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

   
­­­­

Postřižiny (2)

Kultovní kniha fenoména české literatury. První vydání v Mladé frontě.
Jen stěží bychom asi v Čechách hledali někoho, kdo by neznal tento půvabný příběh - ať už v tištěné podobě nebo ve zdařilém filmovém zpracování Jiřího Menzela. Vyprávění o krásné mladé manželce správce maloměstského pivovaru a její všemi obdivované hřívě předlouhých vlasů si našlo cestu k srdcím bezpočtu čtenářů i filmových fanoušků. Doslova neodolatelně působí také postava svérázného strýce Pepina (na plátně jej ztvárnil Jaromír Hanzlík). Robustní výrazivo a nekonečný proud neuvěřitelných historek, tedy atributy, jimiž spisovatel tuto svou postavu obdařil, jsou věrným obrazem samotného autora a jeho tvůrčí metody - a svým způsobem velice jasně vysvětlují oblibu všech textů Bohumila Hrabala.
Idylická atmosféra ospalého maloměsta je takřka dokonalou kulisou pro vypravěččiny drobné výstřednosti i pro (především slovní) eskapády strýce Pepina, jakož i pro poněkud bizarní snahy jeho usedlého bratra, hrdinčina manžela. Koktejl, který autor namíchal z osudů těchto tří protagonistů a okořenil mnoha dalšími drobnými postavami, působí dodnes tak osvěžujícím dojmem, že se člověku ani nechce věřit, že vznikl před několika desítkami let.

Hlavní postavou příběhu je manželka správce pivovaru Maryša. V okolí je oblíbená a všichni obdivují její krásné dlouhé vlasy. Maryša jednou pořádá zabíjačku a pozve na ni správní radu pivovaru. Její manžel Francin ale zabíjačky nesnáší. Jeho žena je pravým opakem. Ráda jí maso a pije pivo.
Jednou se nečekaně objeví v pivovaru Francinův bratr Pepin. Je povoláním švec, ale je tak trochu blázen. Řekne, že se u nich zdrží jen pár dní, ovšem oněch pár dní se protáhne na delší dobu. Slyšet je ho všude a je hodně upřímný. Francin ho nemá rád, protože se často stává obětí jeho srandy. Zato Maryša si Pepina oblíbí a užívají si spolu spoustu legrace. Pepin s Maryšou jsou jednou v zahradě a na klacku jí hlučně vysvětluje, jak vypadá vojenská puška. Přiběhne rozzlobený Francin a ptá se, co v zahradě dělají. Na Pepinovu otázku: "Kam si mají jako jít hrát?" rozzuřeně odpoví: "Běžte si třeba na komín!" Tak vylezou na komín a Pepin na něm usne. Přijedou pro ně hasiči a sundají je.
Maryšu ohromí rádio, které se dostane do města. Zvlášť když rádio zkrátí vzdálenost mezi Prahou a jejich městečkem. Myšlenka zkracování se jí zalíbí tak, že si nechá zkrátit sukni ke kolenům. S Pepinem zkrátí i nohy u židle. Její manžel už neví co dál. Při tanci s Pepinem si Maryša vyvrtne kotník a noha musí do sádry. Francin je ale šťastný, protože se o ni může starat tak, jak vždycky chtěl.
Pak Maryšu zase nadchne doba zkracování, a tak se rozhodne, že si nechá zkrátit svoje vlasy. Kadeřníkovi Béďovi se to vůbec nelíbí a nechce se mu do toho, avšak nemá na vybranou a vlasy jí nakonec ostříhá. Při cestě do pivovaru má Maryša ustřižené vlasy spletené do copů a přivázané ke kolu. Všichni na ni zírají, hlavně její manžel Francin. Nakonec mu dojde trpělivost a před správní radou jí naplácá pumpičkou. Končí to tím, že Maryša oznámí manželovi, že čeká dítě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DeV, 26.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Postřižiny (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­