ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Pábitelé

Druhá Hrabalova povídková sbírka vykazuje charakteristické znaky jeho pozdější tvorby.
Autor zde pokračuje v líčení originálních portrétů prostých a svérázných figurek s jejich životními trampotami a radostmi. Výraznou stránkou souboru je svébytný jazyk, jehož prostřednictvím podává Hrabal živé, svěží a přesvědčivé charakteristiky svých neobyčejně obyčejných hrdinů. Povídky oplývají lehkým humorem, laskavostí a zvláštní lyričností, některé jsou až dobrodružné, jiné romanticky básnické.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1964 (2 rozšířené vydání). Počet stran: 222.

SEZNAM POVÍDEK:

 1. Jarmilka
 2. Pan notář
 3. Pohřeb
 4. Bambini di Praga
 5. Pábitelé
 6. Automat svět
 7. Chcete vidět Zlatou Prahu?
 8. Iontoforéza
 9. Dáma s kaméliemi
 10. Diamantové očko
 11. Romance

STRUČNÝ OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Jarmilka
Jedná se o příběh nosičky Jarmily, která je těhotná, ale budoucí tatínek Jaroušek s ní nemluví a nepřiznává, že to je jeho dítě. Jarmilka je zoufalá, ale všichni známí na ni myslí - i vypravěč a Venca, dva chlapci, kteří spolu pracují v ocelárně.

Pan notář
Vypravěč popisuje den věřícího notáře, kterému písařka sepisuje slova na pomník, den strávený procházkou, při níž se snaží pomoci trafikantovi, který má epileptický záchvat.

Pohřeb
Pepík s Jardou jdou na pohřeb a jediné, co Jardu zajímá, jsou čísla, osudová čísla, na která si vsadí a chce vyhrát.

Pábitelé
Vypravěč jde za svým známým Jirkou. Cestou potká jeho otce, jenž seká srpem trávu, když tu narazí na vosy, a tak si zasekne srp do hlavy. Vypravěče to děsí, on si z toho však nic nedělá a zavede ho za synem. Bydlí v okolí cementárny, a tak mají vše posypané prachem. Vypravěč nechápe, jak je možné, že Jirka kreslí takové krásné barevné obrazy, a říká, že by ve světě určitě sklidil slávu.

Automat svět
Výčepní našla na záchodě oběšenou dívku a od té doby tu byla spousta zvědavců. Když vešel mladík, rozpovídal se o své přítelkyni se sebevražednými sklony, která mu před pár dny utekla. Když přijdou na místo činu policisté, vedou i zatčeného ženicha. Nevěsta nechce být o svatební noci sama, a tak odchází s mladíkem.

Chcete vidět Zlatou Prahu?
Pan Kytka, básník a člen surrealistické skupiny, potkal pana Bambu, majitele pohřebního ústavu, a dali se do řeči. Pan Kytka žádá pana Bambu, aby se v jeho skladišti na rakve mohla konat konference při příležitosti výročí smrti K.H.Máchy. Zatímco domlouvají podrobnosti, pan Kytka ještě stíhá volat na hasiče, jestli jim to stříká.

Iontoforéza
Pan Felix je nejprve v nemocnici na elektrickém křesle, pozoruje a poslouchá sestřičku, a když jde kolem masny, chce si koupit flákotu. Protože k ní přičichne, řezník ho začne honit s nožem.

Dáma s kaméliemi
Šestnáctiletá dívka jede vlakem na operaci očí, protože nevidí. Přesto se raduje a těší se, až uvidí ten krásný svět. Baví se se spolucestujícími o svém tatínkovi i jejich tatíncích, kteří jsou něčím výjimeční.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 14.02.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - PábiteléMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­