ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Obsluhoval jsem anglického krále (7)

Román o dlouhé a pestré cestě životem, na které se nezřídka "neuvěřitelné stávalo skutkem". Vypráví příběh vzrůstem i postavením malého pikolíka Jana Dítěte, jenž stále touží stát se někým významným, uctívaným a respektovaným. Začíná v patnácti letech jako číšník hotelu Zlatá Praha, kde se seznamuje se svým prvním vzorem, obchodním cestujícím panem Waldenem. Stejně jako on si šetří peníze, jež mu údajně "otevřou cestu do celého světa". Mladý pikolík má skutečně pocit, že za peníze může získat vše, po čem touží. Pan Walden mu brzy dopomůže k novému místu v luxusním hotelu Tichota...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1990 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 203. ISBN: 80-202-0142-4.

HLAVNÍ TÉMA A MYŠLENKA:

Kritika všech totalitních režimů.
Autor se snaží vystihnout politiku v naší zemi před válkou, během války i během komunistického převratu koncem války. Právě kvůli svému politickému obsahu byla kniha oficiálně vydána až roku 1989.

VEDLEJŠÍ TÉMA:

Vývoj zakomplexovaného člověka, jenž si svůj nedostatek snaží vynahradit úspěchem, pro který je schopný udělat cokoliv. Popis nečestné spolupráce Čechů s nepřítelem.

DĚJ:

Celý příběh je vlastně převyprávění života Jana Dítěte, který začíná jako prodejce párků na nádraží, než se mu naskytne možnost pracovat jako číšník v hotelu Zlatá Praha. Začíná poznávat velký svět a vytvářet si sny o budoucnosti, kdy se stane milionářem a také si koupí v Praze hotel. Na doporučení pana Waldena, hosta z hotelu Zlatá hvězda, se Jan dostává do hotelu Tichota, kde se v noci schází jen vybraná společnost.

Dalším milníkem hlavní postavy je hotel Paříž. Zde se setkává s vrchním Skřivánkem, jenž se stává jeho vzorem. A to díky schopnosti odhadnout hosty, kterou vrchní oplývá a Jan se ji touží naučit. Vrchní odůvodňoval svoji bystrost tím, že obsluhoval anglického krále.
Dítěti se také poštěstí - když se v hotelu pořádá hostina na počest návštěvy habešského císaře, je Jan odměněn řádem za obsloužení monarchy. Ale kvůli neshodám s ostatními začíná Dítě přemýšlet o odchodu.

Vlivem doby a nedávných událostí chce Jan v životě otočit na novou stránku, a tak se začne učit německému jazyku, což následně vedlo k tomu, že jako jediný v hotelu obsluhoval německé hosty. Dítě je své výuce velmi oddán, čte německé noviny, navštěvuje německé filmy v biografu. A právě tam nachází dívku jeho představ - Lízu, německou učitelku tělocviku, jež se později stává jeho ženou.

Jan nastupuje na místo vrchního v hotýlku v horách nad Děčínem. A i přestože ho horlivá nacistka Líza představuje jako Ditie po dědečkovi, nezískává si Jan úctu u nacistů.
Manželka po porodu jejich postiženého syna odjíždí pomáhat do války a Jan kvůli své prostořekosti hledá novou práci. Tu nachází v restauraci U Košíčku v Českém ráji.

Jan jede na návštěvu do Prahy, kde je omylem zatčen jako odborář. Po návratu domů zjišťuje, že jejich dům byl vybombardován a ztratil tak svou milovanou Lízu, která až do úplné smrti hlídala kufřík plný vzácných známek, které našla během doby v armádě.

A tak Jan opouští své dítě, za známky si kupuje hotel a stává se milionářem. Však i přes tohle vše je Dítě neuznáván ostatními milionáři. Po únoru 1948 mu byl hotel zabaven a milionáři byli sváženi do komunistických sběrných táborů. On tam však odešel dobrovolně, protože chtěl být ve vyšší společnosti za každou cenu. Po rozpuštění tábora nastoupil do pohraničí na lesní brigádu, kde se seznámil s profesorem francouzštiny a se slečnou Marcelou. Zde dlouho nevydrží, odjíždí do Srní, kde se stává cestářem v opuštěné šumavské oblasti. A i když je sám, dojde ke štěstí, které celý život hledal.

KOMPOZICE:

Kniha obsahuje pouze pět, volně na sebe navazujících kapitol. Každá z nich začíná slovy: "Dávejte pozor, co vám teďka řeknu." a končí "Stačí vám to? Tím dneska končím." Tedy s výjimkou poslední kapitoly.
Celý román je psán v dlouhých souvětích a téměř bez odstavců.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Střední Čechy, později i Šumava v 1. polovině 20. století

HLAVNÍ POSTAVY:

Jan Dítě - zároveň vypravěč; světlovlasý modrooký muž malé postavy, který si svou výšku snaží kompenzovat penězi; člověk opovrhovaný společností, jenž se snaží být nejlepší z nejlepších; během děje se tato postava vyvíjí od mladého kluka bez zkušeností k muži, který nachází smysl života v prostém životě; sledujeme, jak se jeho pohled na svět mění z neutrálního na nacionální a nakonec vlastenecký
Líza - manželka Jana; německá učitelka tělocviku, mající nacionalistický pohled na svět
Siegfried - syn Jana a Lízy, mentálně postižený; jeho jedinou činností bylo zatloukání hřebíků do země; po smrti Lízy ho Jan opouští
vrchní Skřivánek - vrchní v hotelu Paříž, stal se vzorem pro Jana; obsluhovala anglického krále; dokázal rozpoznat hosty, jakého jsou původu a co si objednají; byl vlastenec a za své protiněmecké chování byl zatčen

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • ich-forma
  • autor se snažil přiblížit přímé řeči za pomocí dlouhých souvětí
  • jsou zde použity prvky obecné češtiny, vulgarismy, germanismy a profesní mluva

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárka Plachá, 09.01.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­