ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Ostře sledované vlaky (13)

Slavná tragikomická novela, jejíž děj je situován do malé české železniční stanice na konci druhé světové války.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2000 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 58. ISBN: 80-86013-96-0.

DĚJ:

Děj této novely se odehrává na maloměstské železniční stanici v době 2. světové války.

Hlavním hrdinou je Miloš Hrma, jenž se vrací do práce po tříměsíčním zotavování. Z Milošových myšlenek se dozvídáme, že se podřezal kvůli nepříznivé potenci při jeho prvním intimním zážitku s přítelkyní Mášou.
Hrma pracuje s výpravčím Hubičkou, se kterým se rozhodne vyhodit do povětří německý ostře sledovaný transport plný munice. Chvíli před akcí přijde na stanici Hubičkova známá, s níž si Miloš zopakuje sexuální zážitek, tentokrát však úspěšně. To mu dodá odvahu a sebevědomí a rozhodne se, že riziko vezme na sebe.

Vyleze na semafor, ze kterého hodí výbušninu do jednoho z vagónů. V posledním vagónu však jede hlídač, jenž po Milošovi vystřelí, ten střelbu opětuje. Voják vypadne z vlaku a oba leží vedle sebe postřeleni. Hrma ví, že oba umírají a vojáka dorazí.

Těsně před smrtí přemýšlí o zbytečnosti smrti obou zúčastněných. Pak už slyší pouze výbuch transportu a umírá.

HLAVNÍ POSTAVY:

Miloš Hrma - 22letý začínající výpravčí; výpravčího Hubičku má jako vzor; mstí se Němcům za smrt svého dědečka; svoji smrt bere jako předurčení, kvůli němuž nezemřel, když se pokusil spáchat sebevraždu
výpravčí Hubička - muž, kterého jen máloco rozhodí; má velmi rád ženy, je to "kanec"; Miloše bere jako kamaráda

KOMPOZICE:

Kompoziční vrstva je retrospektivní. Děj je vyprávěn ich-formou z pohledu Miloše Hrmy, který nám dává možnost nahlédnout do svých vzpomínek a myšlenek. Hlavní děj se odehrává během jediného dne.

JAZYK:

Hrabal využívá slangu (kasírka; magacín). Často se v knize objevuje německý jazyk. Autor má velmi specifický způsob psaní, používá vulgarismy (A když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky...). Píše hodně dlouhé věty, které jsou však dobře srozumitelné. Hrabal je velmi dobrý vypravěč, jeho text je velmi bohatý na hustotu informací, v relativně krátkém úseku dokáže sdělit poměrně velké množství informací. Věrohodně popisuje detaily.

VLASTNÍ NÁZOR:

Novela se mi velice líbila, mám rád Hrabalův osobitý způsob psaní. Kniha Obsluhoval jsem anglického krále se mi však líbila mnohem více.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evžen, 21.06.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­