ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­
Alexandre Dumas

ŽIVOTOPIS č.1 - Jíťa - Pinka, schuppynka.js[zavinac]seznam.cz

Francouzský prozaik a dramatik, oblíbený autor historických dobrodružných románů (vlastní jméno Davy de la Pailleterie).
Narodil se 24. července 1802 ve Villers-Cotterets, zemřel 5. prosince 1870 v Puys.
Byl synem revolučního a později napoleonského generála, vnukem kreola a černošky ze San Dominga. Krátce se živil jako písař u notáře, později vykonával sekretářské funkce u vévody Orleánského. Poté se věnoval výhradně literatuře. Byl velice činný. Přes nákladný a společensky náročný život vychrlil osmdesát románů v téměř třech stech rozměrných svazcích.
Dovedl neuvěřitelně rychle vydělávat peníze a ješte rychleji je utrácet. Navzdory obrovskému jmění, které mu prošlo rukama, zemřel odkázán na podporu svých dětí.

Z DÍLA:

romány "Kapitán Pavel; Jakub Ortis; Umírá se na lásku?; Tři mušketýři; Hrabě Monte Christo; Tři mušketýři po dvaceti letech; Tři mušketýři ještě po deseti letech aneb Vikomt de Bragelonne; Královna Margot; Válka žen; Královnin náhrdelník; Černý tulipán; Pařížští Mohykáni aj."
cestopis "Dojmy z cest"
romantické drama "Jindřich III. a jeho dvůr"

Mnohá z Dumasových děl byla zfilmována.


ŽIVOTOPIS č.2 - nefertiti, angel16[zavinac]centrum.cz

Alexander Dumas starší, jinak vlastním jménem Dumas Davy de la Pailleterie, se narodil roku 1802 ve Villers-Cotteréts a zemřel roku 1870 v Puys v Normandli. Byl synem divizního generála za Francouzské revoluce a černošky. Patřil k elitě francouzských spisovatelů v období romantismu. Můžeme říci, že byl jedním z nejplodnějších autorů, jak dosvědčuje jeho tři sta svazků, zahrnující dramata, komedie, romány, paměti, knihy cestovních dojmů a obrazy mravů. Jeho neobyčejná plodnost se vysvětluje zvláštním způsobem jeho tvorby, zaměstnával několik pomocníků. Jeho odpůrce Eugéne de Mirecourt se odvážil ve svém pamfletu přirovnat Dumase a jeho pomocníky k fabrice na romány. Příkladem kolektivního díla jsou i slavní Tři mušketýři. Jejich první nástin pochází od Augusta Maqueta, bývalého profesora dějepisu, který s Dumasem spolupracoval od roku 1839. Napsali společně i drama Bathilde a román Chevalier d'Harmental. V roce 1857 došlo mezi nimi k hádce a rozešli se ve zlém. Kdosi charakterizoval jejich vzájemný pracovní poměr tak, že Maquet byl zedníkem udávajícím základy, a Dumas stavitelem. Jinými slovy Maquet snášel materiál a vypracovával první nástin a konečná úprava díla náležela jedině Dumasovi. Jeho divadelní tvorba byla ovliněna Shakespearem a Schillerem. Dumasova historická hra Jindřich III. a jeho dvůr byla roku 1829 prvním romantickým dramatem uvedeným na jevišti. Velký úspěch měl o dva roky později Antony. Hra měla moderní námět, v němž Dumas vytvořil postavu byronovského odbojníka, nabitého na rozdíl od mnoha romantických hrdinů výbušnou povahou. Velmi zapůsobila také středověká hra z Věž nesleská z r. 1832, napsal ji společně s Gaillardetem. Silou Dumasových divadelních her byla jejich dramatičnost, jíž autor prokázal smysl pro zvláštní podmínky jevištního účinu.
Byl-li Dumasovi v historických dramatech vzorem Shakespeare a Schiller, poté v historichých románech to musel být jedině Walter Scott. Také jeho velký soupeř a vrstevník Honoré de Balzac vycházel z historického románu Waltera Scotta. Dumas se věnoval především historickému románu a jeho zájem se soustředil hlavně na 16. a 17. století. Také děj Tří mušketýrů, jejichž neobyčejný úspěch si vynutil pokračování v románech Po dvaceti letech a Vicomte z Bragelonne, je vytěžen z tohoto období. V Pamětích lékařových mistrně zachycuje období francouzské revoluce, od pádu monarchistické moci, přes popravu krále, až k nástupu jakobínu a Robspiera k moci. Dumasovi kritici mu vyčítali, že popsal výborně dějiny, ale vyhnul se období Napoleona Bonaparta, což se samozřejmě později ukázalo jako nesprávný názor - po objevení posledního rukopisu Rytíře de Sainte-Hermine a jeho 2 předchozích dílů, se jejich míněmí změnilo.
Byl-li Dumas nejčtenějším spisovatelem své doby, stali se zase Tři mušketýři jeho ejpopulárnější knihou. Tři mušketýři byli překládáni do nejrůznějších jazyků, zdramatizováni a dokonce několikrát zfilmováni. Opětovná vydání Tří mušketýrů dokazují, že si vzal za úkol potěšit lidi tím, že jim vyprávěl krásné příběhy, které nebraly konce.
V dnešní době má největší význam dílo Rytíř de Sainte-Hermine, které autor psal v posledních letech svého života. Dílo je významné především proto, že je to poslední román Alexandra Dumase, který své dílo bohužel nedokončil - v dokončení mu zabránila smrt. Ve svém posledním díle dokončuje trilogii o slavném vojvůdcovi Napoleonu Bopartovi, ale především kniha zachycuje nešťastný osud mladého rytíře Hectora de Sainte-Hermine.

DÍLO:

Mušketýrská trilogie
Tři mušketýři
Tři mušketýři po dvaceti letech
Tři mušketýři ještě po deseti letech

Valoiská trilogie
Královna Margot
Paní z Monsereau
Králův šašek
O Korunu a lásku

Revoluční romány (příběhy Marie Antoinetty)
Paměti lékařovy - Josef Balsamo; Královnin náhrdelník; Pád Bastily; Rytíř de Maison Rouge; Hraběnka de Charny

Romány o Napolonovi Bonaparte
Bílí a Modří
Tovyryši Jehuovi
Rytíř de Sainte-Hermine

Ostatní romány a novely
Hrabě Monte Christo
Robin Hood
Vladařova dcera

Divadelní hry
Antony Jindřich III. a jeho dvůr

Paměti
My Memoirs

Povídky
Tisíc a jeden přízrak
Maria
Murat
Nicolas le Philosophe

Cestopisné romány
Le Caucase
Le Speronare
Le capitaine Aréna

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 19.09.2007

­­­­

Diskuse k životopisu
Alexandre Dumas st.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­