ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Robin Hood (2)

Legenda o Robinu Hoodovi je zasazena do 12. století do Anglie.
Robin je zbojník, který se svými přáteli a také zbojníky sídlí v sherwoodském lese. Těm, kteří byli bohatí, bral jejich majetek a rozděloval ho potřebným. Tak ho na jednu stranu lidé milovali, na druhou stranu ho nenáviděli. Dokonce na něj byla vypsána odměna.
Nešlo mu o slávu a bohatství, chtěl jen pomoci chudým a utlačovaným. Vzal si za úkol zdolávat hrubou sílu Normanů, která tak těžce doléhala na bedra Andlosasů. A pohrdal onou zdůrazňovanou ctností Normanů, protože dobře věděl, kolik anglosaských slzí a potu stojí každý nový penízek v normanském měšci. Brát bohatým a dávat chudým bylo Robinovo heslo. Ale poněvadž čím kdo má víc, tím víc chce mít, nenáviděli ho Normané právě pro tuto zásadu, a proto se všemožně a bezpočetkrát snažili sprovodit ho ze světa.
Celý příběh začíná procházkou Robina po okolí, kdy narazí na cizince, se kterým brzy začne bojovat. Až po chvíli se oba poznají. Tím cizincem je jeho přítel Will Scarlett, který je nyní také pronásledován za zabití velitele, jenž ho nechtěl propustit, aby se mohl vrátit do rodné Anglie. Zde má Will svou jedinou lásku - překrásnou Maud. I Robin miluje jednu dívku - Marianu. Oba páry se nakonec vezmou a žijí spolu s dalšími zbojníky v sherwoodském hvozdu.
V celé knize jsou vyprávěny mnohé příběhy, které Robin prožil.
Velmi zábavná je část, kdy se Will rozhodl, že do tří dnů najde nevěsty všem šesti bratrům. Za tři dny se totiž měly vdávat jeho dvě sestry - Barbora a Winifreda, které si braly Mucha a Honzíka. Will postupně zjistí, že někteří z jeho bratrů vlastně v srdci nosí konkrétní dívky, jenom nemají odvahu se odhodlat k tomu, aby jim své city dali najevo. Vše naštěstí dopadne dobře a ve stanoveném čase je pořádáno osm svateb.
Když po Jindřichovi II. nastoupil na trůn Richard Lví srdce, zajel se jednou na Robina podívat. Jeho poslání se mu velmi zalíbilo, a slíbil mu zproštění všech obvinění a naprostou odměnu. Dokonce se měl stál bohatým vévodou z Hantingtinu. Ale po korunovaci měl Richard v hlavě jiné věci, později odjel do svaté země a na sliby, které dal Robinovi, zapomněl. Tak se nikdy nestalo to, co mu bylo slíbeno a Robin i se svou družinou zůstal žít v lese.
Robin je neustále vystaven nebezpečí, každý chce získat odměnu, která na něj byla vypsána. Většina z těch, kteří se pokusili ho zajmout, se nakonec stejně stali jeho zbojníky a zůstali s ním v lese. Po Richardově smrti, kdy Jan usedl na trůn, se sám ujal honu na Robina. Při něm byla zasažena Mariana, která potom další den zemřela v Robinově náručí. Od té chvíle to šlo s Robinem z kopce. Přestával se zajímat o své zbojníky a dokonce odešel pryč - potřeboval být sám se svým žalem.
Po určité době se však vrátil a všichni ho s nadšením přijali.
Postupem času však pozvolna odcházelo jeho duševní zdraví, až šel za abatyší do kláštera, aby mu pustila žilou. Ta se nechala přemluvit, aby se mu pomstila a otevřela mu hlavní žílu a zavřela ho v cele. Až když se Robin probral, zjistil, že umírá opravdu. Zatroubil na svůj roh a přišli mu na pomoc zbojníci v čele s Honzíkem, který celou noc prospal pod klášterem. Po smrti Robina jej pohřbili pod poradním stromem, kde byla pohřbena i Mariana. Zbojníci se postupně rozešli, každý si našel jiné přístřeší něž větve lesa. Honzík se uchýlil k Willovi, který žil s Maud na hradě. Honzíkův žal po jeho pánovi však rostl, až nakonec zemřel žalem.
Tak končí vyprávění o Robinu Hoodovi...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 01.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Robin Hood (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­