ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Tři mušketýři (3)

Francouzský historický dobrodružný román. 2dílný s historickým námětem. Děj se odehrává ve Francii v 17. století a částečně i v Anglii v období revoluce.
V první části námětu je chudý gaskoňský šlechtic d'Artagnan. V Paříži se uchází o vstup do elitního sboru královských mušketýrů. Seznámí se s třemi nejudatnějšími mušketýry: Athosem, Aramisem, Portosem. Společně prožívají dobrodružství, brání se intrikám kardinála Richelieua a jeho špionů (milady a hraběte Rocheforta), překonávají překážky a nástrahy. Ve druhé části je období povstání fronty proti absolutismu (kardinál Mazarin) a období anglické revoluce. Arthos a Porthos odešli z vojenské služby do ústraní, Aramis žije v klášteře. Jen d'Artagnan zůstává mušketýrem. Přátelství přetrvává, všichni společně odolávají intrikám kardinála Mazarina na straně anglického krále Karla I.

CHARAKTERISTIKA MUŠKETÝRŮ:

Udatní, odvážní, stateční, rytířské chování, věrnost šlechtické cti a morálce, příkladné jednání, hluboké přátelství; vzájemně se doplňují; jakoby "pohádkové" postavy X reálný d'Artagnan, optimismus, životní energie.

CHARAKTERISTIKA KARDINÁLA RICHELIEUA A KARDINÁLA MAZARINA:

Touha po moci, snaha kompromitovat francouzskou královnu; mstiví.

Autor zde zobrazil romantický příběh o lásce, věrnosti a cti. Je tu i obraz absolutistické Francie.
Dobrodružný charakter, sled uzavřených epizod a příběhů, prvky romantismu - záhadnosti kolem tří mušketýrů (neznámý věk, skutečné jméno, Athosovo manželství s milady aj.). Historie je jen dekorace, pozadí, ne vždy odpovídá skutečnosti. Z historických postav je tam Richelieu, Mazarin, vévoda Buckingham, Cromwell, Karel I. a několik dalších. Román má i pokračování: Po dvaceti letech, Ještě po deseti letech aneb Vikomt de Bragelonne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kikoušek, 06.12.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Tři mušketýři (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­