ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Robin Hood (3)

- vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1973

Mistrné zpracování jedné z nejznámějších evropských legend z pera Alexandra Dumase. Text knihy byl podroben pečlivé redakci a upraven tak, aby zaujal moderní čtenáře všech věkových kategorií.

V Sherwoodském lese bydlel mladý zbojník jménem Robin Hood. Žil tam se svými přáteli, kteří byli také zbojníci a tak trochu i jeho armádou.
Jednou, zrovna když se Robin procházel, potkal svého starého, dobrého přítele Williama Gamwella. Zprvu si myslel, že je nějaký pytlák nebo zloděj a chtěl se s ním bít. Potom co se vzpamatovali, šli společně na zámek, kde bydlela také Willova láska Maud. Nejprve však Robin svolal všechny zbojníky z lesa. Jedním z nich byl i Willův bratranec Jan, kterému však nikdo neřekl jinak než "Honzíku". Když se dověděl, že jdou k Williamovi domů, šel taky. Cestou potkali tři muže, kteří se přidali ke zbojníkům. Jeden z těch tří se jmenoval Much a byl majitelem Sherwoodského lesa. Když Robin a jeho přátelé došli na hrad Williemovy rodiny, byli všichni štěstím bez sebe, že zase vidí svého Willa. Nejšťastnější však byla Maud. Will své vyvolené hned nabídl svatbu. Po nějaké době se svatba konala. A hned čtyřnásobná! Kromě Willa a Maud se brali také Robin a Mariana, Honzík a Williamova sestra Winifreda a Much s Barborou. Mariana, Maud, Winifreda a Barbora se přestěhovaly za svými muži. A Robin se svými druhy pořád bohatým bral a chudým dával.
Mariana a ostatní ženy musely z lesa odejít, protože čekaly děti. Jejich manželé je často chodili navštěvovat.
Za pár měsíců se jim narodily krásné děti. Když byly větší, vrátily se Mariana, Maud, Winifreda a Barbora i s ratolestmi do lesa.
Jednoho dne však přijeli Normané - největší nepřátelé zbojníků. Mariana je zpozorovala a chtěla zbojníky upozornit. Avšak než se stačila skrýt mezi stromy, zahlédl ji jeden voják a zabil ji. Robin byl od té doby čím dál smutnější. Pořád ale zůstal odhodlaný Marianu pomstít. Proto stále bojoval s Normany, kteří pod vedením lorda Fitze-Alwina sem tam zaútočili. Ale starší vojáci už velitele zbojníků znali a báli se ho.
Honzík, jenž se už nemohl na přítelův žal dívat, ho zavedl do kláštera k abatyši. Ta ho naoko mile přivítala a dle jeho přání mu pustila žilou. Když však spal, povolila mu obvazy a nechala jej pomalu vykrvácet. Jakmile se Robin probudil a zjistil, v jaké je situaci, slabě zadul na svůj roh. Zbojníci hned přišli a byl mezi nimi i Will Scarlett, jenž už mezi ně nepatřil. Všichni chtěli velitele pomstít. Robin to však nedovolil. Zemřel šťastný se svými věrnými muži.
Ti ho pak pohřbili k jeho milované Marianě. Honzík všechen majetek zbojníků mezi ně rozdělil.
Všichni z hvozdu odešli. Jan se pak rozhodl odejít k Willovi. Jednoho rána ho však William našel na zahradě. Mrtvého. Will bratrance pohřbil a tím skončil příběh Robina Hooda.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Šárka V., 30.07.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Robin Hood (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­