ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Pád Bastily (Paměti lékařovy)

Kniha je volným pokračováním příběhu Královnin náhrdelník. Setkáváme se opět s hlavními hrdiny z předchozích dílů. Jen se zde objevuje navíc mladší generace hrdinů - Ange Pitou a jeho kamarád syn doktora Gilberta a hraběnky de Charny, Sebastian.

Hlavní postava, jak už jsem prozradila, není nikdo jiný než mladík Ange Pitou. Chlapec ztratil matku a doktor Gilbert se postaral, aby se ho ujala jeho teta, která mu měla zajistit i vzdělání. Teta je chamtivá, spřádá každý zlaťák, a proto nechá synovce studovat na kněze. Jenže Ange je příliš nedbalý a je vyhozen ze školy. Teta ho vykopne z domu. Chlapce se ujme Billot, nechá ho u sebe pracovat. Ange si ihned oblíbí statkářovu dceru Kateřinu. Jednoho dne je ze statku uloupena skříňka, která patřila Gilbertovi a Ange má být zatčen pro bouřlivou knihu, kterou nenapsal nikdo jiný než Gilbert. Chlapec uteče a po cestě potkává Billota, který míří do Paříže, aby oznámil ztrátu skřínky. Vyráží společně, náhodně se připletou do revoluce, kde střílí Švýcaři do davu. Billot dorazí ke škole, kde studuje mladý Sebastian, syn Gilberta. Sebastian mu sdělí, že otec je v Bastile. Billot se rozhodne zaútočit na Bastilu a osvobodit Gilberta, podaří se mu přesvědčit dav a táhnou na Bastilu, zatímco Marat obstará zbraně a přidá se k obléhajícím. Díky vynalézavosti Billota dobyjí Bastilu a osvobodí zajatce. Lid bohužel nedbá, ničí, pálí a vraždí. Zabije kapitána Bastily. Gilbert nalezene papíry o svém uvěznění, zjistí, že ho nechal uvěznit Necker na žádost královny a hraběnky de Charny. Gilbert se vydá ke králi a žádá ho, zda by mohl dělat osobního doktora. Král souhlasí, přeje si poznat hraběnku de Charny. Hraběnka přijde a poznává Gilberta, mladého zahradníka, který ji zneužil a uloupil jejich syna. Andreé je přinucena vrátit skříňku Gilbertovi. Dívka vypráví své neštěstí královně. Charny si poprvé všimne své ženy a dělá si o ni starost, čehož si všimne i královna a žárlí. Ženy se vzbouří a jdou ke králi a prosí ho o chleba, král jim ho dá jídlo. Jenže za ženami jdou i vzbouřenci, vrhnou se do zámku a ničí a vraždí. Královnu chrání George de Charny, Olievierův bratr, zatímco Olivier chrání krále. George je zabit. Naštěstí přivede Billot pomoc a král je zachráněn. Ztrácí moc a musí se podřizovat Národnímu shromáždění. Mezitím je Ange pověřen vyřídit vzkaz Kateřině a odvézt Sebastiana na venkov do bezpečí. Což taky udělá, Kateřina se má ujmout statku. Ange ve své rodné vsi založí Národní gardu, podaří se mu ji vycvičit. Také odhalí, že Kateřina se schází s mladým Isidorem de Charny, který musí po smrti svého bratra odjet do Paříže. Když to Kateřina zjistí, zhroutí se žalem na cestě, kde ji najde Ange a odnáší ji domů. Toť konec této knihy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 03.01.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Pád Bastily (Paměti lékařovy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­