ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Tři mušketýři (4)

Historický román se odehrává ve Francii v době panování Ludvíka XII., který má po boku Annu Rakouskou a včele církve stojí kardinál Richelie. Příběhem nás provází mladý gaskoňský šlechtic d'Artagnan, který touží dostat se do řad mušketýrů. Proto se vydává do Paříže s listem pro de Tréville, který je pověřen jejich vedením. Když však přijel před pařížskou bránu, sklidil posměch za svoji žlutou herku a se šlechticem, který ho urazil, se chce bít. Ale k bitvě se přidá pár vesničanů a d'Artagnana zbijí. Šlechtic, s nimž se hodlal bít, se jmenuje Rochefort a je ve službách kardinála. Rochefort odcizí d'Artagnanovi dopis a v doprovodu krásné ženy odjíždí. Když d'Artagnan dojede do Paříže, najde si podnájem a jde navštívit pana de Tréville. Zde se dozvídá, že musí splňovat určité podmínky, aby byl přijat a zde se také setkává s třemi mušketýry - Athosem, Porthosem a Aramisem, se kterými si bohužel vykoleduje souboj. Vše však šťastně dopadne a náš hrdina se s nimi spřátelí. Je také přijat do pluku švagra pane de Tréville. Má též sluhu jménem Plachet. Jednoho den se setká se svoji krásnou a mladou paní domácí, Konstanc Bonaciexovou, do které se zamiluje. Není ale jediný, který miluje. Vévoda Buckingham miluje Annu Rakouskou, která mu darovala dvanáct diamantových přívěsků. Kardinál Richelie chce královnu zničit a tak poradí královi, aby uspořádal ples, na který by se mohla královna ozdobit těmi závěsky. Anna Rakouská v zoufalství pošle d'Artagnana s přáteli do Londýna k vévodovi. Cestou však Athos, Porthos a Aramis postupně padají do léček a do Londýna dojede jenom d'Artagnan sám. Backingham však zjistí, že dva přívěsky chybí a nechá rychle zhotovit kopii. Na poslední chvíli přijede d'Artagnan do Paříže a zachrání pověst královny. Za odměnu se má setkat se svou milou. Ta však byla unesena Rochefortem. Naši tři mušketýři se v pořádku vrátí do Paříže, ale nemají čas hledat ubohou paní Bonaciexovou, jelikož se musí chystat na obléhání la Rochelle. V době příprav se seznámí d'Artagnan s mylady de Winter, s ženou, jež má na rameni vypálenou lilii. Ta se pak snaží d'Artagana zabít, jelikož zná její tajemství. Ale bez úspěchu, a tak si vyžádá od kardinála, kterému slouží, zvláštní listinu, kterou ji poté Athos odejme. Vychází najevo, že mylady de Winter je Athosova žena. Mylady však odplouvá do Londýna, kde nechá zavraždit vévodu Backinghama, jenž se chystal pomoci obyvatelům pevnosti la Rochelle. Mezitím se d'Artagnan stane mušketýrem za jeden mistrovský kousek, který provedl s pomocí tří přátel. Teď už čtyři mušketýři doprovázejí krále do Paříže na slavnost, aby se rozptýlil. Oni však nezahálí a vydávají se pro Konstanc do kláštera, ale přijdou pozdě... Ďábel nikdy nespí a mylady objevila paní Bonaciexovou a aby se d'Artagnanovi pomstila, tak ji otráví. Ubohý d'Artagnan přijde pozdě a vidí umírat svou milou. Mylady uprchne, je však dopadena a popravena.
Když se mušketýři s králem vrátí opět k obléhání la Rochelle, je d'Artagnan vyhledán kardinálem. Richelie ho chce potrestat za to, že mu už mnohokrát překazil plány, ale d'Artagnan má list, který vzal Athos mylady a získal si obdiv kardinála, že zbavil svět mylady de Winter, která mu naháněla děs svými skutky a toho že se nikdy neštítila ničeho. Dá d'Artagnanovi listinu, která z něho dělá důstojníka mušketýrů. Athos, Porthos a Aramis se svlečou a odstoupí od pluku mušketýrů. Athos se vrátí na své panství, kde je hrabětem, Porthos se ožení s bohatou prokurátorkou, která není z nejmladších a Aramis svleče mušketýrský hábit, aby si mohl navléci sutan a byl vysvěcen knězem. D'Artagnan se s Rochefortem čtyřikrát byl, ale vždy byl Rochefort zraněn a už to byly spíš přátelské boje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.01.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Tři mušketýři (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­