ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

­­­­

Černý tulipán

La tulipe noire. Příběh o lásce muže, jenž je celou svou duší oddaný svým květinám. Nejde mu o peníze z výhry jako Boxtelovi, vypěstuje černý tulipán z lásky. Chtěl pouze, aby byl dle něj pojmenován. Je to též o lásce mladé dívky, jež věří v nevinu odsouzeného muže a která si i přes zlého nesnesitelného otce uchovala ryzí cit lásky, něhy a dobré srdce.

Příběh se odehrává v Holandsku v roce 1672. Začíná odsouzením Kornelia de Witta, který byl obviněn z velezrady a vykázán ze země. Než opustí svou celu, kam si pro něj přišel jeho bratr Jan, napíše dopis svému kmotřenci, aby spálil jistou korespondenci, kterou si k němu schoval. Kmotřenec si dopis nikdy nepřečetl, stejně jako bratři de Wittovi nikdy neopustili město. Lidé hnáni nenávistí vůči nim se jich zmocnili a brutálně je zavraždili, když se snažili ujet z města. V té chvíli, kdy se děl tenhle masakr, zatýkali o pár kilometrů dál Corneli van Baerlea, kmotřence de Witta, za to, že u sebe měl kmotrovu korespondenci a byl obviněn ze spolupráce s ním. Ještě než se k němu dostali vojáci, obdržel dopis, jenž ho mohl zachránit, ale nepřečetl si ho, protože ve spěchu a ze strachu ze zatknutí do dopisu zabalil tři cibule svého černého tulipánu, jež právě dokázal vypěstovat a které nechtěl opustit. Byl dán do vězení. Nevěděl, že ho udal jeho soused Isaac Boxtel, který na něj žárlil kvůli jeho úspěchu s černým tulipánem a který se ho chtěl zmocnit, a že ho už delší čas sledoval, aby věděl o každém kroku, který podnikl k vypěstování onoho tulipánu a že také viděl, jak mu Kornelius de Witt svěřuje svou korespondenci do ochrany. Doktor van Baerle ovšem obsah dopisů neznal. Ve vězení se setkává s krásnou Rosou, dcerou zdejšího žalářníka. Svěří jí své tři cibule, věří, že u ní budou v bezpečí. Má být popraven, ale princ Oranžský mu dá milost. Je převezen do jiného vězení. Opět se zde setkává s Rosou. Její otec byl přeložen. Chce mu vrátit cibule tulipánu, ale on ji poprosí, aby jednu vypěstovala. Řídí se jeho pokyny a černý tulipán vskutku vykvete. Cornelius chce, aby s ním jela dívka do Haarlemu a ukázala ho Tulipářské společnosti. Ale květinu ukradne Isaac a odjede s ní do Haarlemu sám. Rosa se ale vypraví za ním. Navštíví ředitele společnosti a řekne mu o černém tulipánu. Ten si ale myslí, že dívka lže a chce získat peníze, jež byly vypsány pro toho, komu se podaří černý tulipán vypěstovat. Do města přijede i princ Vilém Oranžský. Ten dívku vyslechne a ta mu na důkaz, že mluví pravdu, ukáže další cibuli tulipánu, jež je ještě stále zabalená v dopise. Princ si dopis přečte a zjistí, že doktor van Baerle je nevinný. Nechá pro něj poslat a zatím zahájí slavnost tulipánů. Černý tulipán nechá pojmenovat Tulipa nigra Rosa Baerlensis a v té chvíli Isaac pozná, že prohrál a zemře na infarkt. Rosa a Cornelius se vezmou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dellisa, 16.12.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Černý tulipánMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­