ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dumas st. Alexandre (*24.07.1802 - †05.12.1870)

   
­­­­

Robin Hood (5)

Dobrodružný historický román o anglickém zbojníkovi, který "bohatým bral a chudým dával".

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svoboda v Praze roku 1992 (3. vydání). Z francouzského originálu Robin Hood přeložil Vilém Opatrný. Počet stran: 236. ISBN: 80-205-0239-4.

DĚJ:

Dějová linie se odehrává zejména ve městě Nottingham, což je poměrně malé anglické městečko, ve kterém žije velmi bohatý a vypočítavý baron Fitz-Alwine. Šetří na úplně všem, má hodně společníků, ti vybírají od chudých a poctivých lidí nemalé finanční obnosy, a proto jeho pokladnice překypuje zlatem.

Když si čtenář udělá vlastní názor na lakomého barona a zjistí, že by dokonce prodal sám sebe, pokud by to šlo, dozví se, že se baron rozhodl prodat ne sebe, nýbrž svou jedinou a velmi krásnou dceru starému a ošklivému lordu Tristanovi. Za sňatek své dcery baron požaduje nehoráznou cenu a svatbu domluvil i přesto, že Christabela (baronova dcera) lorda Tristana za manžela nechce. Jenomže o Christabelu nestál pouze již zmíněný lord, ale rovněž Allan Clark. Allan byl rytíř a velmi blízký přítel Robina Hooda, náčelníka zbojníků, kteří pomáhali alespoň trochu ulehčovat život chudým lidem. Když se Allan dozvěděl od lidí, že se jeho milovaná Christabela má vdávat, poprosil o pomoc Robina Hooda. V den svatby se Allan a Robin se svými muži schovali v keřích okolo opatství, v němž se měl sňatek konat. Robin se pak lstí dostal do obklíčeného kostela a dopomohl sňatku Christabely a Allana Clarka. V tento šťastný den se Robin rovněž rozhodl oženit, a to se sestrou svého nejlepšího kamaráda Willa.

Po této, pro barona hrozné situaci se rozhodne, že zabije nebo zajme Robina a celou jeho bandu. Jenže to se lehce řekne, ale hůř udělá. Baron neslavil úspěchy a musel se stáhnout. Uběhlo několik šťastných let, v nichž se poměry mezi chudinou a bohatou církví začaly pomalu vyrovnávat. Lidé za to byli Robinovi a jeho společníkům velmi vděčni.

Osudnou se pro Robina stala válka s opatem z Ramseye a sirem Williamem de Greyem, který zabil Robinovu ženu. Robin se velmi trápí ztrátou své milované ženy a pomstí se za tento ohavný čin siru de Greyemu mnohonásobně. Jenže Robin se se ztrátou své milé i přesto nemůže smířit, a proto zašel pro radu k abatyši. Nicméně abatyše byla příbuzná se sirem Guyem Gisbornem, normanským rytířem, kterého v jedné kruté bitvě Robin zavraždil. Bratr zavražděného poprosil abatyši, aby proslulého vůdce zbojníků usmrtila. Ta poslechla a ve spánku Robinovi proťala hlavní tepnu. A tím končí vyprávění o Robinu Hoodovi a jeho věrných...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.03.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandre Dumas st. - Robin Hood (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­